Společnost SpaceX omezila možnost Ukrajiny využívat její satelitní internetové služby pro vojenské účely – poté, co se objevily zprávy, že je Kyjev využíval k řízení bezpilotních letounů. (Foto: Flickr)
Na začátku války dostala Ukrajina tisíce antén SpaceX Starlink – které se připojují k satelitům a pomáhají lidem zůstat připojeni k internetu.
Říká se však, že tuto techniku používala také k zaměřování ruských pozic – čímž porušila zásady stanovené společností SpaceX.
Jeden ukrajinský představitel uvedl, že společnosti si musely vybrat, na které „straně“ stojí.
Mohly se přidat k Ukrajině a „právu na svobodu“, nebo si vybrat Rusko a „jeho „právo“ zabíjet a zabírat území“, napsal na Twitteru prezidentův poradce Mychajlo Podoljak.
Na středeční akci ve Washingtonu prezident společnosti SpaceX Gwynne Shotwell vysvětlil, že technologie Starlink „nikdy nebyla určena k vyzbrojování“.
Odkázala na údajné ukrajinské využití Starlinku k ovládání dronů a zdůraznila, že zařízení bylo poskytnuto pro humanitární účely.
Bezpilotní letouny hrály ve válce důležitou roli, neboť je Kyjev využíval k vyhledávání ruských vojáků, shazování bomb a proti útokům vlastních dronů Moskvy.
Rusko bylo zakladatelem společnosti SpaceX Elonem Muskem obviněno z pokusu o rušení signálů Starlinku.
Paní Shotwellová potvrdila, že pro ukrajinskou armádu je přijatelné nasazení technologie Starlink „pro komunikaci“, ale uvedla, že jejím záměrem je, „aby ji nikdy nepoužívali k útočným účelům“.
Uvedla, že společnost podnikla kroky k „omezení“ možností ukrajinských ozbrojených sil využívat Starlink útočným způsobem – bez uvedení dalších podrobností.
Výkonná ředitelka uvedla, že nemůže odpovědět na otázku, zda tyto snahy byly příčinou výpadků služby Starlink na konci loňského roku.
Zdroj: bbc.com