Na největším italském ostrově Sicílie se nachází Etna, největší sopka v Evropě, která je mimořádně aktivní. Přestože v současné době nechrlí lávu, nabízí další bizarní a působivou přírodní podívanou. (Foto: Facebook)

Když kuřáci vyfukují kouř do vzduchu v kudrnách, vypadá to momentálně jako na Etně: největší a nejaktivnější evropská sopka nás v současnosti překvapuje podivnými kudrnatými útvary, které vystupují z jejího kráteru.

Na 3357 metrů vysoký sopečný obr Etnu na Sicílii jsme zvyklí vídat z dálky, když se z ní valí dým. I to, že hora chrlí lávu. Ale to, že nyní vyfukuje k nebi podivné kudrlinky kouře, které vypadají jako umělecká díla, je novinka.

„Obvykle jsou to mělké exploze, které vytvářejí tyto prstence, a obecně může jejich přítomnost naznačovat vzestup nebo stagnaci magmatu podél šachty k povrchu,“ jak cituje „Mercury“ organizátora zájezdu EtNative.

Časopis „P.M Wissen“ je ještě přesnější: „Přesněji řečeno, nápadné útvary se vůbec neskládají z kouře, ale z různých plynů, včetně zejména vodních par.“

Sopka je vytváří, když bublinky plynu vyvěrají ze stoupajícího magmatu uvnitř průduchu a postupně se spojují do velké bubliny. Čím kulatější je kráter uvnitř, tím krásnější je kudrlinka. Útvary by nyní mohly vyvolat obavy, že by mohly být předzvěstí erupce.

Tu však nikdo nedokáže předpovědět – i když Etna není pro obyvatele skutečně považována za nebezpečnou. Italové se v současnosti mnohem více obávají dunění Flegrejských polí u Neapole a Vesuvu. Itálie v současné době připravuje evakuační plán pro případ, že by došlo k nejhoršímu.

Zdroj: prosieben.de