Skutečným důvodem, proč se USA rozhodly jednostranně odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), spočívá v zadržování Ruska a Číny, oznámil to ruský ministr Sergej Šojgu na plenárním zasedání pekingského fóra. Uvedl také, co zmíněné státy čeká. (Foto: Kremlin)
„Jsme přesvědčeni, že skutečným důvodem, který Washington donutil k jednostrannému odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, je zadržování Čínské lidové republiky a Ruské federace,“ uvedl ruský ministr obrany.
Ministr také dodal, že dohoda už neodpovídala zájmům Spojených států na pozadí rostoucí vojenské a ekonomické síly Číny, důvodem bylo i ruské obnovení obranného potenciálu a rozšíření spolupráce mezi Čínou a Ruskem.
Šojgu také zdůraznil, že Washington se na odstoupení od smlouvy připravoval, když začal Moskvu obviňovat z porušení jednotlivých bodů INF.
Podle ministra USA předem vytvářely útočné drony, jako terčovou raketu použily balistické rakety středního doletu a na evropském území rozmisťovaly vertikální odpalovací zařízení MK 41, které vytvořily pro rakety s plochou dráhou letu Tomahawk.
„Potvrzuje to ta skutečnost, že 16 dnů po odmítnutí smlouvy byly provedeny testy rakety s plochou dráhou letu pozemní dislokace, která podle prohlášení samotných USA zasáhla cíl ve vzdálenosti přes 500 kilometrů,“ vysvětlil ruský ministr.
Ministr poznamenal, že ve sféře kontroly zbraní je pozorováno porušení mnohoúrovňového bezpečnostního systému, který v průběhu dlouhých let podporoval stabilitu a rovnováhu sil.
Navíc Šojgu předpokládá, že Spojené státy mohou INF zakázané prostředky rozmístit v Evropě a asijsko-pacifickém regionu, což zase vyvolá nárůst napětí a státy, které budou souhlasit s rozmístěním raket středního a krátkého doletu na svém území, se stanou rukojmími politiky Washingtonu. Šojgu zdůraznil, že Moskva je proti takovému scénáři.
„Můžeme předpokládat, že americké útočné prostředky, které byly dříve zakázány smlouvou INF, budou s vysokou pravděpodobností rozmístěny v asijsko-pacifickém regionu a Evropě, což vyvolá zvýšení napětí. Takové rozhodnutí povede k závodu ve zbrojení, růstu konfliktního potenciálu a zvýší pravděpodobnost incidentů,“ uvedl Šojgu v Pekingu.
V roce 1987 podepsaly SSSR a USA smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Před rokem Donald Trump oznámil odstoupení Washingtonu od této dohody kvůli „neplnění“ Moskvou jejích závazků, žádné důkazy však americká strana nepředložila. V roce 2019 Rusko odvetou za opatření USA také pozastavilo svou účast v dohodě.
Jedinou platnou smlouvou o omezení zbraní mezi oběma zeměmi zůstává START III (o omezení strategických útočných zbraní), kterou podepsali v roce 2010 Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Její platnost vyprší v roce 2021 a ve Washingtonu se zatím nerozhodli, jestli má být prodloužena. Rusko ze své strany nejednou prohlásilo, že je ochotno o tom jednat.
Zdroj: snews.com