Kosmická observatoř Hubble zachytila velmi unikátní proces toho, jak „umírá“ hvězda v souhvězdí Blíženců. Informuje o tom vědecký portál Phys.org. (Foto: ESA/Hubble & NASA, R. Wade et al.)
Zpočátku si astronomové mysleli, že na snímku jsou zachyceny dva objekty – jsou vidět ve spodním levém a pravém horním rohu fotky. Následně je spojili do jednoho objektu, a konkrétně do planetární mlhoviny, kterou pojmenovali NGC 2371/2.
Mlhovina vznikla, když hvězda podobná Slunci explodovala a vymrštila do vesmíru své části. V důsledku toho se vytvořil přehřátý pozůstatek hvězdy, který je možné vidět uprostřed snímku.
Poznamenává se, že daná mlhovina je plná hustých plynových jader, které se během proudění rychle pohybují a mění svůj směr. Zbytková hvězda vyzařuje záření, které podněcuje plyn a způsobuje jeho žár. Vědci předpokládají, že komponenty tohoto „obrázku“ budou v pohybu ještě několik tisíc let. Poté hvězda vychladne a zmizí.
Observatoř Hubble dříve obdržela fotografii planetární mlhoviny v souhvězdí Orion, která je z hlediska tvaru podobná velkému kávovému zrnku či embryu. Fotografie byly zveřejněny na stránkách vesmírného dalekohledu.
Zdroj: phys.org