Pokud nám budete vnucovat smyšlené evropské hodnoty, tak Evropskou unii čeká kolaps.
Prohlásil to premiér Slovinska Janez Janša, jehož země na půl roku převzala předsednictví Evropské unie.
Označit představitele Evropské komise za prase bylo málo. Slovinská verze Donalda Trumpa se ohradila proti prosazování liberálních hodnot vedením EU.
Jedná se o reakci na kritiku maďarského zákona, který zakazuje vyučování LGBT tématiky na školách.
Pokud budou západní země podle Janše vnucovat „smyšlené evropské hodnoty“ zemím střední a východní Evropy, může dojít ke kolapsu EU.
Dvaašedesátiletý politik byl jedním z mála, kdo podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v konfliktu s dánským premiérem Markem Ruttem.
Svou politickou kariéru začínal ještě v Jugoslávii, kde byl vězněn, když prosazoval nezávislost Slovinska.
Během přebírání předsednictví se Janša s novináři podělil o zkušenosti z rozpadu jugoslávské federace, když odpovídal na otázku o největších hrozbách pro EU.
Podle něj je vnucování cizího vnímání světa západními členskými zeměmi „nejrychlejší cestou ke kolapsu“.
„Nesuďte člověka podle smyšlených evropských hodnot. Podle mě jsou dvojí standardy nejrychlejší cestou ke kolapsu. Před 30 lety Slovinsko žilo v bývalé Jugoslávii, která byla údajně federální. Bylo tam pět nebo šest národů, tři náboženství, šest republik, dvě autonomie a země se rozpadla z různých důvodů. Nicméně posledním hřebíčkem do rakve bylo to, když někteří lidé si na sebe začali vztahovat zvláštní kritéria a užívat dvojí standardy,“ vysvětlil novinářům hrozby pro EU.
Mezitím v Evropské unii podle deníku The Guardian panují obavy ohledně demokratických norem v samotném Slovinsku. Janšu obviňují z toho, že vytvořil atmosféru strachu mezi novináři. Na mnohé osobně útočí na svém Twitteru.
Za to si dokonce vysloužil přezdívku „maršál Tweeto“ s odkazem na bývalého jugoslávského vůdce Josepa Tita. Vláda dokonce k nelibosti Evropské komise blokuje evropské fondy pro veřejnoprávní Slovinskou tiskovou agenturu, která podle Janše „šíří lži“.
Ačkoli Lisabonská smlouva odkazuje na hodnoty lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti a vlády práva, podle Janše ti, kteří ho spolu s Orbánem kritizují, se snaží vnutit vlastní interpretaci.
„Nikdo nenamítá, že lidé se rodí rovní, že máme rovná práva. Nicméně existují jisté rozdíly, když se jedná o otázky adopce dětí a výchovy dětí,“ komentoval Janša kontroverzní maďarský zákon.
Zdroj: snews.com