Ve čtvrtek proběhla akce slovenské Národní kriminální agentury. Při ní byly zabaveny mobilní telefony státní tajemnice slovenského ministerstva spravedlnosti Monice Jankovské, dvěma soudkyním a prokurátorovi. (Foto: Youtube)
Důvodem má být jejich možná komunikace s podnikatelem Marianem Kočnerem, který byl obviněn z objednávky vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka.
Akce souvisí s rozšifrovanou Kočnerovou komunikací přes mobilní aplikaci Threema. Ta má údajně dokazovat jeho propojení se slovenskými vrcholovými politiky.
Ve čtvrtek vyšetřovatelé zabavili mobilní telefon státní tajemnici ministerstva spravedlnosti Monice Jankovské. Tu Kočner v prolomené komunikaci označil za svou „opičku“ a chtěl ji dosadit do čela resortu.
„Místo Mumlavé (pozn. Lucia Žitňanská, která skončila na čele ministerstva spravedlnosti v březnu 2018) ať dojde kdokoli, bude ministerstvo řídit Monika Jankovská. A to je moje opička,“ psal Kočner Aleně Zsuzsové, která je rovněž obviněna z objednávky dvojnásobné vraždy.
Současný ministr spravedlnosti Gábor Gál z koaliční strany Most-Híd nato uvedl, že nemá důvod své státní tajemnici nevěřit. Ta ho ujistila a vyvrátila, že by se znala s Kočnerem nebo se Zsuzsovou.
Vyšetřovatelé rovněž zabavili mobily nejméně dvěma soudkyním a prokurátorovi. První soudkyní je Zuzana Maruniaková z Okresního soudu Bratislava V, která rozhodla ve prospěch Kočnera v kauze směnky v hodnotě osmi milionů eur. Směnku přitom nenechala přezkoumat.
Tou druhou je Miriam Repáková z Okresního soudu Bratislava I, která měla umožnit lidem z Kočnerova okolí převzít firmu Technopolis Servis s majetkem v hodnotě 20 milionů eur. Ministr spravedlnosti Gál navrhl obě soudkyně disciplinárně stíhat.
Mobil byl zabaven i prokurátorovi Bystríku Palovičovi, kterého policisté podezřívají z napojení na Kočnera.
Zprávy o Kočnerově komunikaci zveřejnil slovenský Denník N. Obviněný podnikatel ve své komunikaci se Zsuzsovou mluví i o kontaktech na tehdejšího šéfa vládní strany Směr-SD a tehdejšího premiéra Roberta Fica, předsedu parlamentu, lídra koaliční strany SNS Andreje Danka nebo předsedu strany Most-Híd Bélu Bugára a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka (Směr).
Fico tyto zprávy označil za mediální džihád proti straně Směr a jakékoliv vazby na Kočnera popřel. Uvedl, že žádnou osobní schůzku, jak údajně tvrdí ve zprávě Kočner, neměl a obvinil média, že se zveřejňováním nepotvrzených informací snaží Směr před volbami zničit.
Své vazby na Kočnera popřel i Danko, který od něj měl dostávat podklady pro televizní debaty. Přiznal však, že se s ním jednou v roce 2014 setkal. Od té doby ho již neviděl. Popřel i kontakty se Zsuzsovou.
Bugár rovněž přiznal, že s Kočnerem během své dovolené na Maledivách krátce po vraždě Jána Kuciaka mluvil. Další kontakty popřel.
„Během naší dovolené si jednou přisedl k našemu stolu během snídaně. Vyměnili jsme si pár vět, tehdy se zběžně zeptal na aktuální situaci doma,“ řekl Bugár, který dříve tvrdil, že se s ním pouze pozdravil.
Komunikaci s Kočnerem popírá i Kaliňák. Fico mezitím tvrdí, že Denník N je financovaný společností Eset, která je „podle cizích zdrojů prokazatelně napojena na zahraniční tajné služby“. Eset podle něj podporovala vznik strany Progresivní Slovensko Michala Trubana. Ten popřál vyšetřovatelům hodně štěstí v jejich práci.
Zdroj: snews.com