Slovenská akademie věd: Záření 3G a 4G má vliv na poškození DNA

Na úterý 4. února připadá Světový den boje proti rakovině. Biomedicínské centrum (BMC) Slovenské akademie věd, v. v. i., při této příležitosti představuje zajímavé výsledky výzkumu Oddělení radiobiologie pod vedením Ing. doc. Mgr. Igora Beljajeva, DrSc, o vlivu radiofrekvenčního záření z vysílačů 3G a 4G na zvýšení poškození DNA u lidí žijících v jejich bezprostřední blízkosti.
V rámci mezinárodního projektu ATHEM-03-GEN tým Dr. Beljajeva porovnával dvě skupiny lidí v jižním Německu, z nichž jedna žila ve vzdálenosti 160 metrů od vysílačů určených pro mobilní komunikaci a druhá ve vzdálenosti více než 490 metrů. Došli k závěru, že čím vyšší dávce radiofrekvenčního záření z vysílačů GSM a LTE byli lidé vystaveni, tj. čím blíže žili, tím více měli chromozomálních aberací – tj. defektů v genetickém materiálu.
„Naše výsledky ukázaly zvýšenou úroveň strukturálních chromozomálních aberací, jako jsou dicentrické chromozomy, chromatidové zlomy a mezery, a také výskyt chromatidových fragmentů u lidí žijících v blízkosti základnových stanic, tj. vysílačů,“ říká Dr. Igor Beliaev. Tyto defekty mohou, ale nemusí vést k rakovině. K potvrzení této hypotézy je zapotřebí další dlouhodobý výzkum.
Výsledky byly publikovány v časopise Ecotoxicology and Environmental Safety a jsou nejlepší publikací Ústavu experimentální onkologie BMC SAV, v. v. i., v rámci mezinárodní spolupráce v loňském roce.
Přestože elektromagnetické záření je Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikováno jako potenciální karcinogen (2B), vliv tohoto záření, které vyzařují jak mobilní telefony, tak vysílače používané v mobilní komunikaci, není dosud uspokojivě prozkoumán a publikované výsledky se často ve svých závěrech liší.
Mezi nejpravděpodobnější účinky tohoto záření patří oxidační stres, který může vést k poškození DNA. Tým doktora Igora Beljajeva ve studii analyzoval oxidační stres a genetickou nestabilitu v podobě chromozomálních změn.
Na výzkumu se podíleli partneři z Německa a Rakouska.
Publikace
Sachin Gulati – Wilhelm Mosgoeller – Dietrich Moldan – Pavol Kosik – Matus Durdik – Lukas Jakl – Milan Skorvaga – Eva Marková – Dominika Kochanova – Katarina Vigasova – Igor Belyaev. Hodnocení oxidačního stresu a genetické nestability u obyvatel v blízkosti základnových stanic mobilních telefonů v Německu. In Ekotoxikologie a bezpečnost životního prostředí, 2024, roč. 279 (2023: 7.07 – IF, Q1 – JCR, 1.42 – SJR, Q1 – SJR). ISSN 0147-6513.
Více o tomto výzkumu se dozvíte v dokumentu Digitální dilema od 1:21:15 minuty.
Zdroj: sav.sk