Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po většinu šestiměsíční války na Ukrajině zabýval získáváním podpory vystoupeními v parlamentech desítek západních zemí, za což byla Ukrajina od té doby odměněna miliardami dolarů zahraniční obranné a humanitární pomoci. (Foto: Shutterstock)

Nyní se poprvé zdá, že půjde přímo ke zdroji, protože má být hlavním řečníkem, prostřednictvím videopřenosu, na velkém setkání amerických dodavatelů obranných zařízení koncem tohoto měsíce.

The Hill potvrzuje, že „bude hlavním hostem výroční konference a výstavy Future Force Capabilities pořádané Národní obrannou průmyslovou asociací (NDIA)“, která se uskuteční 21. září v texaském Austinu.

Na konferenci má vystoupit také ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Přirozeně se očekává, že oba zdůrazní poselství, že je zapotřebí více a těžších zbraní, pokud ukrajinské síly doufají, že udrží svou východní a jižní protiofenzívu, o níž se v posledních dnech všeobecně hovoří jako o úspěšné – alespoň zatím.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v sobotu připustil, že jeho armáda musela „přeskupit“ jednotky z Balaklije a Izyumu v Charkovské oblasti. To je bráno jako známka toho, že ukrajinská armáda je z Charkova zatlačována zpět a mohla by utrpět těžké ztráty, přičemž den předtím Zelenskyj oznámil, že Ukrajina dobyla zpět více než 30 osad v oblasti.

„Postupně přebíráme kontrolu nad dalšími osadami, vracíme ukrajinskou vlajku a ochranu pro naše lidi.“ Zelenskyj řekl. „Naše armáda, rozvědka, Služba bezpečnosti Ukrajiny pokračují v aktivních akcích na několika operačních směrech. Pokračují úspěšně.“

Očekává se, že toto poselství zdůrazní při vystoupení na velké srpnové výstavě zbraní. V publiku budou zástupci předních amerických výrobců vojenských zbraní:

Zprávy o projevu ukrajinského prezidenta před NDIA – jejímiž členy jsou giganti obranného průmyslu jako Raytheon Technologies, Lockheed Martin a General Dynamics – přicházejí v době, kdy se Kyjev snaží odrazit ruskou invazi, která se vleče již šestý měsíc.

Osm dodavatelů obranného průmyslu – včetně společností Raytheon, Lockheed a General Dynamics – se v dubnu zúčastnilo schůzky v Pentagonu, na níž se diskutovalo o tom, jak by USA mohly urychlit výrobu a pomoci Ukrajině odrazit válku s Moskvou.

Od začátku Bidenovy administrativy vyčlenily USA na bezpečnostní pomoc Ukrajině 15,2 miliardy dolarů, z toho 14,5 miliardy dolarů od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.

Řada nezávislých pozorovatelů si všímá toho, jak zjevně se tím dostává do popředí jeden z klíčových motivů amerických jestřábů, zejména úředníků úzce spjatých s vojensko-průmyslovým komplexem, kteří neprojevili zájem dotlačit obě válčící strany k jednacímu stolu. Ve skutečnosti se nedávno objevily důkazy, které silně poukazují na to, že Washington a Londýn hrají roli zákulisních sabotérů předchozích jednání o příměří.

Místo toho se tito představitelé v uplynulých měsících ve velké míře zasazovali o to, aby Kongres podepsal v podstatě „bianko šek“ na nákup zbraní pro Ukrajinu. Stejně jako v jiných nedávných konfliktech, například na Blízkém východě, vidí v rusko-ukrajinské válce v podstatě příležitost.

Novinář Max Blumenthal shrnuje nevyslovenou realitu: „Čerstvě po svém vystoupení na Wall Street, kde naváděl korporace do drancování majetku své země, se Zelenskyj objeví na konferenci výrobců zbraní v Texasu, aby představil válku své země jako fantastickou obchodní příležitost.“

Další infografiky najdete na Statista.

A Zelenskému budou bezpochyby i nadále nejbohatší světové obranné firmy rozbalovat červený koberec, vzhledem k tomu, že výjimečně zůstává zahraničním klientem č. 1 zbrojních dodavatelů – a to vše na úkor běžných amerických daňových poplatníků.

Zdroj: thehill.com