Bouřky zatopily téměř celé Slovensko, přičemž intenzivní lijáky zasáhly zejména východ republiky. Přímo katastrofická situace nastala v Prešově, kde byly v několika částech města zaplaveny ulice. Uživatelé internetu sdílejí fotografie a videa povodní na ulicích a dálnicích Slovenska. (Foto: Facebook)
Komentátoři se rozdělili na dva tábory. Někteří z potopy obviňují ministra dopravy SR a druzí ty, kteří kácí slovenské lesy.
„Právě v oblasti východního Slovenska, zejména však ve Východoslovenské nížině počítejte s tím, že bouřky mohou být velmi silné a je zde vysoká pravděpodobnost vzniku supercelárních bouří," upozorňovalo v úterý imeteo.sk.
Předpovědi se vyplnily. Po včerejší bouřce v Prešově dokonce zasahovali hasiči. Po tom, jak ulice ve městě zaplavila voda, policie vyzvala řidiče, aby zvýšili pozornost ve městě. I dnes meteorologové varují před bouřkami i povodní. Může dojít ke stékání vody ze svahů, zatápění sklepů či podchodů.
„V důsledku silné bouře je několik hlavních tahů ve městě těžko průjezdných. Podobně je to i na D1 ve směru Prešov – Košice, kde je na silnici souvislá vrstva bláta, vody a kamenů, cesta je momentálně neprůjezdná. Provoz z D1 bude přesměrován na státní silnici 1/20,“ upřesnila Policie SR. Také se na síti objevilo video z dálnice ve směru na Prešov.
Slováci se zlobí kvůli tomu, že jejich země je momentálně v takové situaci. Někteří uživatelé se vrhli na inženýry a na slovenského ministra dopravy Árpáda Érseka.
„Šikovní inženýři. Made da Slovak,” napsal Rene Lucza.
„Odvolat Érseka,” vyzývá uživatel Jozko Mrkvicka.
Téměř pod každým příspěvkem na internetu můžete najít zlostné komentáře o těch, kteří lesy vykáceli a zbavili je tak jejich funkce zadržování vody.
„Někdo je nepoučitelný… jen rubte a kácejte ty stromy i nadále.. a potom se jen divíme, co se to děje…!! Toto se nikdy nedělo…!!!! V jakém státu žijeme…???!! napsala Milota Kesterfranova na Facebooku.
„Komu jdou do kapes miliony za vykácené lesy a potom stéká voda, pane ministře, řešte konečně něco nebo?...“ ptá se Lukac Atila.
Ochranáři dříve upozorňovali, že les z důvodu velkoplošných odlesnění, která byla v minulosti realizována, ztratil svou funkci zadržování vody. A právě to muže byt jedna z příčin povodní.
V roce 2018 již média informovala o katastrofálním stavu slovenských lesů a o tom, že povodně v zemi jsou způsobené jejich úbytkem. Tehdy kriticky reagoval i samotný ministr životního prostředí Lászlo Solymosi, který upozornil na množství stížností ze strany občanů. Lesníci se bránili a tvrdili, že již realizovali novou výsadbu stromů, která však bude viditelná až za několik let.