Potravinářská společnost Nestlé údajně filtruje kontaminovanou vodu nepovolenými metodami a prodává ji jako „přírodní minerální vodu“. Nová odhalení ukazují rozsah skandálu. (Foto: Flickr)
Minerální voda v Německu skutečně podléhá přísným zákonným požadavkům. Pravidelné testy prováděné nezávislými laboratořemi a vládními agenturami mají zajistit dodržování hygienických a bezpečnostních norem, jak uvádí Informační centrum pro německé minerální vody (IDM).
O to znepokojivější jsou nejnovější odhalení týkající se skandálu s minerální vodou Nestlé. Největší světová potravinářská společnost zřejmě již desítky let používá nezákonné metody filtrace.
Na začátku roku francouzský deník Le Monde informoval o tom, že společnost Nestlé údajně dezinfikovala pramenitou vodu používanou pro výrobu minerální vody nezákonným způsobem.
V důsledku toho již organizace na ochranu spotřebitelů Foodwatch podala na švýcarskou společnost žalobu. Ještě předtím, než Evropská komise zveřejní svou zprávu o vyšetřování ohlášenou na 24. července, však vyšetřování odhalí rozsah kontaminace.
Podle deníku Le Monde Nestlé od 90. let 20. století filtrovalo vodu kontaminovanou výkaly, bakteriemi Escherichia coli, PFAS a pesticidy nepovolenými metodami a poté ji prodávalo nevědomým zákazníkům jako „přírodní minerální vodu“.
Za posledních 15 let tak údajně došlo k podvodům v celkové výši tří miliard eur. Vyplývá to z vyšetřování nezávislé francouzské výzkumné platformy Mediapart.
Ingrid Kraglová z organizace Foodwatch France komentuje případ údajného podvodu s potravinami: „Nestlé zřejmě po celá desetiletí prodávalo miliardy lahví vody, které neměly s „přírodní minerální vodou“ nic společného: ve Francii, v Evropě a dokonce po celém světě – a spotřebitelé o tom nevěděli.“
Pokud by se zprávy ukázaly jako pravdivé, potravinářský gigant by systematicky klamal zákazníky. Nestlé bylo nedávno kritizováno za svou dětskou výživu.
Podle agentury AFP nyní Nestlé přiznalo, že vodu čistilo pomocí aktivního uhlí nebo UV záření. Přestože jsou tyto metody povoleny, voda se po tomto způsobu filtrace již nesmí prodávat za vyšší cenu jako pramenitá nebo minerální voda.
Potravinářská skupina, která vlastní také značky Vittel a Contrex, zdůraznila, že chtěla především zaručit bezpečnost potravin. Metody úpravy byly nyní ukončeny.
Podle průzkumu deníku Le Monde francouzská vláda o metodách Nestlé věděla již od roku 2021. Na rozdíl od jiných zemí EU upozornily francouzské úřady pro bezpečnost potravin na možná zdravotní rizika také na začátku roku.
Zdroj: fr.de