Na sociální síti X se šíří různá videa a teorie, proč některý z domů zcela předešel spálení na popel. Mohla být příčina záchrany takto prostá, že neměl chytrý měřič? (Foto: X)

V posledních letech se stále více hovoří o tom, že chytré měřidla nejsou pouze nástroji pro monitorování spotřeby energie, ale mohou být také potenciálním nebezpečím.

Podle některých tvrzení mohou být tyto zařízení použita jako přímé zbraně energie, které mohou způsobit požáry v domácnostech bez nutnosti použití dronů nebo jiných vnějších faktorů.

Společnost Pacific Gas and Electric (PG&E) se stala centrem pozornosti, když byla v roce 2018 uznána vinnou ze 84 případů neúmyslného zabití v souvislosti s požárem v Paradise v Kalifornii. Tento případ jasně ukázal spojitost mezi požáry a chytrými měřidly.

PG&E byla obviněna z toho, že její zařízení, konkrétně chytrá měřidla, byla příčinou katastrofálních požárů, které ničily domy a farmy.

Jedním z případů, který přináší konkrétní důkazy, je situace z roku 2017 v Santa Rosa, kde farmářský dům uhasil požár, který začal přímo u chytrého měřidla.

I když se podařilo zachránit dům, většina farmy byla zničena požáry, které se rozšířily z okolních domů, kde byly také instalovány chytrá měřidla.

Tato problematika není omezena jen na Kalifornii. Ve státě Texas se rovněž objevily případy, kde soudní záznamy potvrzují zapojení chytrých měřídel do vzniku požárů.

PG&E a další energetické společnosti často čelí jen pokutám za tyto incidenty, což v případě Paradise činilo 10 000 dolarů za každý život.

Kritici tvrdí, že teorie spiknutí kolem chytrých měřídel mohou být přehnané, ale princip Occamovy břitvy naznačuje, že nejjednodušší vysvětlení je často tím správným.

V tomto případě, že chytrá měřidla mohou být skutečně nebezpečná, pokud nejsou správně udržována nebo pokud dojde k chybě v systému.

Je tedy na čase, aby se veřejnost a regulátní orgány zamyslely nad bezpečností těchto zařízení, která jsou nainstalována na téměř každém domě, a zvážily, jak minimalizovat rizika, která s sebou přinášejí?