Americký vojenský rozpočet na rok 2020, který navrhla administrativa Donalda Trumpa, bude činit téměř 750 miliard dolarů, uvedl reportér čínského deníku Global Times Fan Jishe.
Fan Jishe, ředitel strategického výzkumu na Institutu amerických studií Čínské akademie sociálních věd, připomíná v komentáři pro Global Times, že Bílý dům připravil návrh vojenského rozpočtu na rok 2020, který bude činit téměř 750 miliard dolarů, což je o 33 miliard dolarů více než loni. Tyto prostředky mají být určeny na „zastavení vojenské expanze“Ruska a Číny, jakož i na boj proti „nepoctivým státům“ a „Islámskému státu“.
Jak autor poznamenává, čínské a ruské hrozby byly opakovaně poctěny zvláštní pozornosti v amerických vojenských zprávách v posledních letech. Rusko a Čína byly poprvé identifikovány jako hlavní hrozby pro bezpečnost USA v Národní bezpečnostní strategii zveřejněné v prosinci 2017. Následně se "masivní palba" na Moskvu a Peking stala pro Washington "nepostradatelným trendem", poukazuje Jishe.
„Je jasné, že prezident Donald Trump spoléhá na vojenské výdaje coby přípravu her velmocí, především s Čínou a Ruskem," tvrdí expert.
V prosinci loňského roku Donald Trump navrhl snížit americké vojenské výdaje, označil rozpočet na obranu ve výši 716 miliard dolarů "šílenstvím" a vyzval Rusko a Čínu, aby zastavily „nekontrolované" zbrojní závody.
„Nicméně rozpočet na obranu pro rok 2020 je největší v historii USA, a se zdá být ještě šílenější,“ poznamenává autor.
Trump považuje americké vojenské výdaje za "šílené".
Současně, i přes nesoulad Trumpových tvrzení, jeho myšlenky na obranu vždy zůstaly téměř beze změny, míní Jishe. Na rozdíl od Baracka Obamy je dnešním šéfem Bílého domu důsledně prosazován princip „Amerika nade vše“, stejně jako potřebou „zajistit mír prostřednictvím síly“, a tuto myšlenku posiluje řadou příkladů, počínaje rostoucími vojenskými výdaji až po přejmenování amerického Pacifického velitelství v Indo-tichomořské velení.
„Washington vždy najde výmluvy, aby prohlásil, že jiné země představují takzvanou hrozbu pro bezpečnost Spojených států," poznamenává Jishe. Rusko, podle USA, vyvíjí hyperzvukové rakety, intervenovalo prý v amerických prezidentských volbách, údajně ohrožuje územní celistvost sousedních států a háže výzvu světovému pořádku. Peking se také stal cílem Bílého domu, ačkoli, jak autor článku zdůrazňuje, „Čína nemá v úmyslu ohrožovat jiné země“. „Naopak, to byly Spojené státy, které vždy používaly agresivní a konfrontační přístup v mezinárodních vztazích,“ tvrdí expert.
Podle Mezinárodního institutu pro strategická studie sídlícího v Londýně v roce 2018 vynaložily Spojené státy na vojenské potřeby 643 miliard dolarů, což je čtyřikrát více než čínské výdaje (168,2 miliardy dolarů) a ruské výdaje (63,1 miliardy USD), což je destinásobek.
„Mezi Pekingem a Washingtonem stále existuje obrovský rozdíl, pokud jde o vojenské výdaje a zbraně. Teorie tzv. čínské hrozby je tedy neudržitelná,“ upozorňuje autor.
Doktríny přijaté Washingtonem „Amerika především“ a „Udělejme Ameriku znovu skvělou“ udeřily na společné zájmy velkých mocností a možnost spolupráce mezi nimi, poukazuje expert. „Budou-li USA pokračovat ve svém nepřátelství, „ruská a čínská hrozba se promění v samonaplňující proroctví, které způsobí vážnou škodu samotné Americe“, varuje pozorovatel Global Times.
Zdroj: pz.cz, globaltimes.cn