Arménské Sjednocené informační centrum publikovalo fotografie bojového stroje Su-25, o němž tvrdí, že byl sestřelen tureckou stíhačkou F-16. Na vraku letounu jsou jasně čitelné pokyny pro obsluhu stroje v českém jazyce. (Foto: Facebook)
Arménský Su-25, který byl včera sestřelen, podle slov Arménie tureckou stíhačkou F-16, s největší pravděpodobností nesl službu v československém letectvu. Svědčí o tom instrukce v českém jazyce napsané na trupu vraku sestřeleného stroje.
Podle všeho se jednalo o jeden ze strojů, které byly původně dodány do Československa Sovětským svazem. Československé Su-25 létaly ze základny v Pardubicích, po rozpadu federace ze základny v Náměšti nad Oslavou.
„ČSSR se stala prvním zahraničním uživatelem tohoto typu, první „šturmoviky“ přistály na letišti v Hradci Králové dne 2. 4. 1984; jednalo se o 4 stroje 5. výrobní série. Naši piloti s letouny poprvé samostatně létali dne 11. 6. 1984. Dále byly dodány další 4 letouny z 5. série, čtyři z 6. série, deset z 8. série, šest z 9. série a osm z 10. série. Celkem se tedy jednalo o 36 jednomístných letounů verze K, „spárky“ UBK byly dodány až v roce 1988 v počtu dvou kusů (jeden z 32. a jeden z 33. série). Všechny Su-25 sloužily u 30. sbolp, tento pluk byl v roce 1985 přesunut na letiště v Pardubicích (resp. si vyměnil dislokaci s tamním 47. pzlp) a přeznačen na 30. bilp. Po rozpadu federace byla 1/3 letounů verze K a jeden UBK předána na Slovensko, zbytek přelétnut koncem roku 1994 na letiště v Náměšti nad Oslavou. U našeho letectva byl provoz „pětadvacítek“ ukončen v roce 2000,“ píše o službě Su-25 v Československu, Česku a Slovensku portál věnovaný Československé lidové armádě CSLA.cz.
Zdroj: snews.com