Senátor Angus King prohlásil, že USA by neměly stanovit časový plán podpory Ukrajiny a měly by se nadále angažovat ve válce, dokud „Putin neskončí“. (Foto: Flickr)
Senátor z Maine přirovnal současnou situaci s Ruskem k neúspěchu Spojenců zastavit nacistické Německo před druhou světovou válkou a trval na další pomoci Západu Kyjevu.
Během virtuální tiskové konference po své nedávné návštěvě ukrajinského hlavního města byl King dotázán, jak dlouho by měly Spojené státy v konfliktu pokračovat, a odpověděl, že podpora Kyjeva by měla být časově neomezená. „Myslím, že bychom tam měli zůstat, dokud Putin neodejde,“ řekl.
Americký senátor Angus King (nezávislý) (vpravo) s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským (uprostřed) a senátorem za Rhode Island Jackem Reedem (vlevo). Prostřednictvím kanceláře senátora Anguse Kinga.
Není jasné, zda King vyzýval k odstranění Putina od moci státním převratem, nebo pouze k tomu, aby ruská vojska opustila všechna území, která si Ukrajina nárokuje. Obě válčící strany si udržují protichůdné územní nároky a King uznal, že válka je nyní v patové situaci, nicméně prohlásil, že konflikt nebude „dvacetiletým bojem“, jaký zažila Amerika v Afghánistánu.
Během celé virtuální tiskovky se King odvolával na historickou potřebu zvítězit nad Ruskem a neřekl nic o možnosti eskalace do jaderné války mezi největšími atomovými arzenály na světě.
Senátor poznamenal, že často dostává od voličů otázky ohledně moudrosti zapojení USA do války, ale dále citoval svou vlastní verzi epiteta z Bushovy éry: „Bojujeme s nimi tam, abychom nemuseli bojovat tady.“ Senátor také uvedl, že se mu často stává, že se mu voliči ptají na moudrost zapojení USA do války.
„Čas od času dostávám dopisy od lidí, kteří se ptají: ‚Proč to děláme? Ukrajina je daleko. Není to náš boj.‘ No, je to náš boj, protože pokud s tím nebudeme bojovat teď, rozšíří se to,“ řekl King. „A stane se z toho něco, čemu se nevyhneme, stejně jako se to stalo na konci třicátých let na začátku druhé světové války.“
Dále tvrdil, že pokud Putina na Ukrajině nezastavíme, bude pokračovat v dobývání větší části Evropy, a několikrát přirovnal ruského vůdce k Adolfu Hitlerovi.
King také navrhl, že by USA mohly Ukrajině poskytnout další pomoc, a poukázal na spojence, kteří dávají více v porovnání s jejich celkovým hrubým domácím produktem. „Pokud to měříte v poměru k HDP, jsme na pátém až desátém místě na světě a ostatní země přispívají na obranu Ukrajiny ve skutečnosti většími podíly svého HDP,“ pokračoval, „Proč? Protože uznaly, a doufejme, že i my to budeme uznávat, že jde skutečně o boj za západní hodnoty.“
Od zahájení ruské invaze v únoru loňského roku schválil Kongres pomoc Kyjevu ve výši téměř 120 miliard dolarů, včetně více než 21 miliard dolarů přímé vojenské pomoci a řady dalších balíčků finanční a humanitární pomoci. King tvrdil, že americké dolary z daní jsou dobře vynakládány a vyúčtovány, a argumentoval: „Software, který používají, spolupracují se společnostmi Deloitte a SAP, aby sledovali vše, co přichází – každou náhradní součástku, každý dolar.“
Televize CNN však uvedla, že americké zbraně zaslané na Ukrajinu se rychle dostávají do „černé díry“ a je téměř nemožné je sledovat. V říjnu finská národní agentura pro prosazování práva varovala, že zbraně dodávané na Ukrajinu končí v rukou zločineckých gangů, zatímco nigerijský prezident Muhammadu Buhari o několik týdnů později varoval, že „situace v Sahelu a zuřící válka na Ukrajině slouží jako hlavní zdroje zbraní a bojovníků, kteří posilují řady teroristů v oblasti Čadského jezera“.
Kingova poslední tiskovka následovala po cestě na Ukrajinu minulý týden, kde podle svých slov absolvoval „vzrušující“ setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a označil ho za jednoho z „velkých vůdců století“.
Zatímco senátor tvrdil, že Zelenskyj a Ukrajina jsou mistry demokracie, někteří analytici namítali, že Kyjev pod jeho vládou pouze pokračuje v přeměně v autoritářský stát. Jak napsal komentátor Ted Galen Carpenter v časopise The American Conservative, „skutečné demokracie nezakazují početné opoziční strany ani nezavírají opoziční média. Ani přísně necenzurují (a nepodřizují přísné vládní kontrole) média, která nechávají otevřená. Skutečné demokracie nezakazují církve, které obhajují politiku, jež se vládě nelíbí.“ Dodal, že „ukrajinská vláda se však nedopustila pouze jednoho nebo dvou, ale všech těchto zneužití“.
Zdroj: libertarianinstitute.org