Státy Perského zálivu shánějí levné ruské ropné produkty a zároveň vyvážejí vlastní ropu za tržní ceny. (Foto: Flickr)

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se staly klíčovými skladovacími a obchodními centry pro ruské produkty, uvedl deník Wall Street Journal.

Rusko posílá do Saúdské Arábie 100 000 barelů denně, což je oproti stavu před válkou na Ukrajině fakticky nulová hodnota, vyplývá z údajů společnosti Kpler.

Země bohaté na ropu v Perském zálivu nakupují zlevněné ruské ropné produkty, protože Moskva nadále hledá ochotné kupce, zatímco Západ se této válčící zemi vyhýbá.

Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie využívají tyto ruské barely v rámci svých vlastních hranic pro spotřebu a rafinérské účely, zatímco své vlastní produkty vyvážejí za tržní ceny, uvedl deník Wall Street Journal.

Podle zprávy se ruská nafta prodává se slevou 60, resp. 25 dolarů za tunu.

Kromě toho se obě země, zejména SAE, staly klíčovými obchodními a skladovacími uzly pro ruskou ropu a pohonné hmoty. Obchodní firmy dovážejí ruskou energii do SAE a zpětně ji vyvážejí do Pákistánu, na Srí Lanku nebo do východní Afriky, uvádí zpráva.

Podle údajů společnosti Kpler se vývoz ruské ropy do SAE v loňském roce více než ztrojnásobil na 60 milionů barelů. Podle samostatných údajů společnosti Argus Media, které deník cituje, se Rusko nyní podílí na více než 10 % plynové ropy skladované ve Fudžajře, hlavním centru SAE pro skladování ropy.

Saúdská Arábie mezitím dováží z Ruska 100 000 barelů denně poté, co před ruskou válkou na Ukrajině zaznamenala fakticky nulový dovoz, což znamená roční tempo přibližně 36 milionů barelů.

Američtí představitelé se proti rozvíjejícím se vztahům mezi Ruskem a zeměmi Perského zálivu ohradili. Avšak vzhledem k tomu, že ruská ropa Urals se obchoduje s více než 30% diskontem vůči mezinárodní referenční ceně ropy Brent, je tato arbitráž obzvláště atraktivní.

Moskva prokázala, že se umí dobře vypořádat se západními sankcemi a cenovými limity natolik, že dokáže zvýšit vývoz ropy nad úroveň, které dosáhla před invazí na Ukrajinu. V prvním čtvrtletí dosáhl ruský vývoz ropy po moři 3,5 milionu barelů denně, zatímco v předchozím čtvrtletí to bylo 3,35 milionu barelů.

Mezitím podle údajů společnosti Kpler Čína a Indie nyní odebírají zhruba 90 % ruské ropy, přičemž každá z těchto zemí odebírá 1,5 milionu barelů denně – což je více než dost na to, aby absorbovaly objemy, které již nesměřují do evropských zemí.

Přesto se Moskvě ani díky tomu, že ostatní země zaplňují mezery po sankcích, nedaří udržet stejnou úroveň energetických zisků uprostřed války. Mezinárodní energetická agentura v pátek uvedla, že příjmy země z vývozu se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížily o 43 %.

Zdroj: businessinsider.com