Již od bitvy u Soledaru, kdy skupina Wanger údajně jako první vstoupila do města a připsala si vítězství, se mezi touto žoldnéřskou jednotkou s vazbami na Putina a regulérní ruskou armádou prohlubuje roztržka. (Foto: Twitter)
Rozkol se tento týden ještě prohloubil v roztržce, která se stále více dostává na veřejnost, neboť zakladatel skupiny Wagner Jevgenij Prigožin, často označovaný jako „Putinův kuchař“, obvinil ministerstvo obrany a jeho náčelníka generálního štábu, že záměrně blokují dodávku tolik potřebné munice pro bojovníky skupiny Wagner.
Ministerstvo obrany je obviněno z toho, že nařídilo národním silám, aby zadržovaly dodávky munice a nepomáhaly s jakoukoli leteckou dopravou.
„Jednoduše dochází k přímým obstrukcím,“ řekl Prigožin. Zpřesnil svou rétoriku a provokativně zašel tak daleko, že použil slovo „zrada“ aplikované na vysoké vojenské velení, což je poprvé.
„Dá se to přirovnat k velezradě,“ řekl s tím, že za to, že jeho bojovníci „masově umírají“, může nedostatek zásob munice. Pálivá slova, která ukazují na jasný rozkol na bojišti, zazněla v podobě sedmiminutového zvukového vzkazu, který v pondělí zveřejnila Wagnerova tisková služba, v němž-
„…zjevně rozzlobený a rozčilený Prigožin prohlásil, že se musí „omluvit a poslechnout“, aby zajistil munici pro své bojovníky. Občas mluvil zvýšeným hlasem a občas nadával: „Nejsem schopen tento problém vyřešit navzdory všem svým konexím a kontaktům.“
Prigožin prohlásil, že ruská vojenská výroba nyní postačuje k zásobování jednotek bojujících na frontě a potíže se zásobováním, které jeho bojovníci zažívají, jsou výsledkem vědomých rozhodnutí.
„Ti, kdo nám překážejí ve snaze vyhrát tuto válku, naprosto, přímo pracují pro nepřítele,“ řekl.
Navíc Prigožin jde přímo po generálech a dokonce i po kremelských úřednících a zároveň apeluje na lidovou nespokojenost s vedením války. Jeho poselství bude mít pravděpodobně větší odezvu mezi ruskými jestřáby. Řekl, že úředníci ministerstva obrany jsou nedbalí, zatímco „snídají, obědvají a večeří ze zlatých talířů“ a pravidelně posílají své rodinné příslušníky na dovolenou do Dubaje.
Wagner se však ukázal jako nesmírně kontroverzní i mezi jestřáby, vzhledem k věcem, jako je jeho politika rekrutování přímo z ruských věznic – včetně osob odsouzených za násilné trestné činy – a na oplátku jim slibuje svobodu.
Napětí také vzrostlo, když Prigožin a jeho představitelé prohlásili, že to byl právě Wagner, kdo se zmocnil solného města Soledar, a to bez pomoci pravidelných sil. To bylo vojenskými představiteli odstřeleno a považováno za pokus o sebepropagaci a součást shrabování peněz firmou. Nyní Wagnerovo vedení tvrdí, že se chystá spiknutí, jehož cílem je organizaci zničit.
Zdroj: aljazeera.com