Šéf Pentagonu poprvé vynechá mezinárodní setkání o podpoře Ukrajiny

Pete Hegseth se nezúčastní setkání 50 zemí, které má koordinovat vojenskou podporu Ukrajině, uvedlo několik evropských představitelů a jeden americký úředník, což je poprvé, kdy se koalice sejde bez účasti amerického ministra obrany. (Foto: Flickr)
Skupina se sejde 11. dubna v Bruselu a předsedat jí budou Německo a Velká Británie. Hegseth se posledního setkání zúčastnil v únoru, ačkoli se stal prvním americkým ministrem obrany za 26 setkání koalice, který ji nevedl.
Podle amerického úředníka, kterému byla stejně jako ostatním poskytnuta anonymita, aby mohl hovořit o plánování, se Hegseth nezúčastní osobně a neočekává se, že se připojí ani virtuálně.
Ve skutečnosti je nepravděpodobné, že by Pentagon vyslal nějaké vysoké představitele, kteří se obvykle k ministrovi na takové cesty připojují.
Spojené státy stále posuzují, jak se jejich představitelé budou účastnit různých fór, která podporují Ukrajinu, včetně těch, která pomáhají řídit bezpečnostní pomoc a výcvik, uvedl americký představitel.
Pro Evropany je ministrova nepřítomnost posledním znamením toho, že Trumpova administrativa má k vyzbrojování Ukrajiny nižší prioritu – což Hegseth jasně vyjádřil na posledním setkání v únoru.
Ve svém projevu z Bruselu Hegseth pokáral evropské představitele a vyzval je, aby převzali větší kontrolu nad vlastní obranou a nespoléhali se na 75 let trvající roli Ameriky při obraně kontinentu. Vyloučil také možnost členství Ukrajiny v NATO ještě předtím, než o tomto tématu rozhodla sama administrativa, což předseda senátního výboru pro ozbrojené síly Roger Wicker (stát Missouri) označil za „začátečnickou chybu“.
„Prezident [Donald] Trump nikomu nedovolí, aby ze strýčka Sama udělal strýčka Sücka,“ řekl Hegseth s odkazem na citát bývalého prezidenta Dwighta D. Eisenhowera.
Hegsethův předchůdce Lloyd Austin založil Kontaktní skupinu pro obranu Ukrajiny krátce po ruské invazi v plném rozsahu v roce 2022. Od té doby skupina pomohla získat a koordinovat bezpečnostní pomoc Ukrajině ve výši více než 126 miliard dolarů, z nichž přibližně polovina přišla z Ameriky.
Skupina pro Ukrajinu by se sice mohla nadále scházet bez amerického vedení, řekl Wallander, ale to by s sebou neslo reálné náklady. Američtí představitelé obrany spolu s vojenskými protějšky z evropského velení USA obvykle vedli briefingy o stavu války a o tom, jak souvisí s potřebami Ukrajiny na bojišti.
Bez nich by skupina postrádala klíčové americké zpravodajské informace, na což se evropští představitelé již připravují. Koncem února, po katastrofální návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Oválné pracovně, USA přestaly s Ukrajinou sdílet zpravodajské informace a na týden pozastavily dodávky zbraní.
Pentagon má ještě pravomoc poslat Ukrajině vojenské vybavení v hodnotě 3,85 miliardy dolarů, ale na jeho náhradu už nezbývají peníze. Představitelé Kongresu uvedli, že nemají v plánu přijmout další.
Zdroj: militarytimes.com