Šéf OSN a Putin ve vzácné chvíli shody: Svět dělí od jaderného zničení „jeden chybný výpočet“

Několik dní poté, co Velká Británie varovala, že riziko jaderné války je dnes vyšší než dokonce během studené války kvůli nedostatečné komunikaci mezi soupeřícími jadernými velmocemi, ruský prezident Vladimir Putin v pondělním vystoupení uvedl, že „v jaderné válce nemůže být vítězů“, a zdůraznil, že „nikdy nesmí být rozpoutána“ ve světě.
Putinova slova zazněla právě v době, kdy ruské sdělovací prostředky informovaly o tom, že Bidenova administrativa nabídla Moskvě zahájení rozhovorů o „novém rámci kontroly zbrojení“, který by mohl nahradit novou smlouvu START (Smlouva o omezení strategických zbraní).
V uplynulém půlstoletí došlo ke zhoršení a nakonec i k opuštění některých klíčových zbrojních smluv z dob studené války a k rozpadu monitorovacích dohod, jako je „otevřené nebe“, od kterého USA nedávno odstoupily.
Při diskusi o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) Putin v pondělí řekl: „Rusko jako smluvní strana NPT a jeden z jejích depozitářů důsledně dodržuje literu a ducha smlouvy.“
„Naše závazky vyplývající z dvoustranných dohod se Spojenými státy o snížení a omezení příslušných zbraní jsou rovněž plně plněny,“ pokračoval. „Vycházíme z toho, že v jaderné válce nemůže být vítězů a nikdy nesmí být rozpoutána, a zasazujeme se o rovnou a nedělitelnou bezpečnost všech členů světového společenství.“
Ve stejný den generální tajemník OSN António Guterres varoval, že lidstvo „dělí od jaderného zničení jeden chybný odhad“. Zdá se tedy, že šéf OSN a Putin jsou na stejné vlně… vzácný okamžik. Na začátku konference zemí, které jsou členy Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), v New Yorku řekl následující:
„Zatím jsme měli mimořádné štěstí. Ale štěstí není strategie. Není ani ochranou před geopolitickým napětím, které přeroste v jaderný konflikt,“ řekl Guterres na úvod konference zemí, které jsou členy Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).
„Lidstvo dnes dělí od jaderného zničení jen jedno nedorozumění, jeden chybný výpočet,“ řekl a vyzval státy, aby „nasměrovaly lidstvo na novou cestu ke světu bez jaderných zbraní“.
Během prvních dvou měsíců ruské invaze se objevily rozsáhlé zprávy a spekulace, že Putin nařídil svým ozbrojeným silám, aby vstoupily do stavu zvýšené jaderné pohotovosti. Později nejvyšší ruští představitelé přislíbili, že na Ukrajině jaderné zbraně nepoužijí.
Další horké místo a potenciální nové střetnutí mezi jadernými velmocemi se nyní otevírá v jihovýchodní Asii před potenciální ultraprovokativní návštěvou předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na samosprávném ostrově Tchaj-wan. Čína zahajuje nová vojenská cvičení naproti Tchaj-wanu a varuje, že je připravena případně odradit jakýkoli vojenský doprovod USA nad regionem. Nezávislý novinář Michael Tracy shrnul současný postoj USA ve světě takto:
At present the US is intimately involved in at least four "ticking time bomb" hotspots that could trigger wider conflict — Taiwan, Ukraine, Serbia/Kosovo, Iran — but the real problem of course is rampant "isolationism"
— Michael Tracey (@mtracey) August 1, 2022
Vskutku, zablokovaná jednání o jaderné dohodě s Íránem visí na vlásku, a to i v souvislosti s rostoucím napětím na hranicích mezi Srbskem a Kosovem, které srbský prezident varuje, že armáda je připravena reagovat – také proto, že Rusko a NATO se řadí za znepřátelené strany.
Zdroj: zerohedge.com