Nový generální tajemník NATO se před nástupem Donalda Trumpa do funkce snaží mluvit tvrdě. (Foto: Flickr)
Jistě ví, že Brusel čeká tvrdá jízda, vzhledem k tomu, že během první Trumpovy vlády prezident (oprávněně) vytýkal členským státům NATO, že neplatí svůj spravedlivý podíl na výdajích na obranu, zatímco se spoléhá na to, že břemeno ponese Washington.
Mark Rutte v rozhovoru pro Financial Times Trumpa varoval, že pokud bude Ukrajina dotlačena ke „špatné“ mírové dohodě, která bude výhodná pro Moskvu, pak budou Spojené státy a Evropa čelit „hrozbě“ ze strany Íránu, Číny a Severní Koreje.
Všechny tyto „darebácké“ státy (ve slovníku některých západních představitelů) prohloubily své vztahy s Ruskem v průběhu téměř tříleté války na Ukrajině. Zejména Severní Korea a Rusko dokonce loni v létě podepsaly obranný pakt, v jehož důsledku bylo na podporu ruské strany vysláno přibližně 10 000 severokorejských vojáků. Všichni také koordinují své kroky při obcházení sankcí vedených Spojenými státy.
Stejně jako někteří odborníci z jestřábích amerických think-tanků se Rutte snažil výsledek ukrajinské války vykreslit tak, že je pro svobodu Tchaj-wanu nesmírně důležitý. Podle FT:
Rutte upozornil na rizika plynoucí z dodávek raketových technologií do Severní Koreje a hotovosti do Íránu.Ve zjevné narážce na Tchaj-wan řekl, že čínský prezident Si Ťin-pching „by mohl v budoucnu dostat myšlenky na něco jiného, pokud nedojde k dobré dohodě [pro Ukrajinu]“.
„Nemůže nastat situace, kdy si[severokorejský vůdce] Kim Čong-un a ruský vůdce a Si Ťin-pching a Írán plácnou, protože jsme dospěli k dohodě, která není dobrá pro Ukrajinu, protože z dlouhodobého hlediska to bude znamenat vážnou bezpečnostní hrozbu nejen pro Evropu, ale i pro USA,“ řekl Rutte v prvním rozhovoru pro FT ve funkci šéfa západní vojenské aliance.
Rutte se s Trumpem setkal před týdnem a půl v jeho sídle Mar-a-Lago na Floridě. Bylo to jejich první takové setkání od 5. listopadu, kdy Trump vyhrál volby.
Šéf NATO se zjevně snažil Trumpa přesvědčit, aby v podstatě zachoval stejný svalnatý postoj vůči Moskvě jako Bidenova administrativa. Zdá se, že se snažil předložit stejný argument „dominového efektu“, který odkazuje na studenou válku – který zní přibližně takto: „Pokud zde nebude zastaven nepřítel X, pak se nepřítel Y bude cítit také povzbuzen a bude usilovat o vojenské dobytí“ atd.
„Podívejte se na raketovou technologii, která je nyní posílána z Ruska do Severní Koreje, což představuje hrozivou hrozbu nejen pro Jižní Koreu, Japonsko, ale také pro pevninskou část USA,“ řekl Rutte Trumpovi, jak citoval FT.
„Írán dostává od Ruska peníze výměnou například za rakety, ale také za technologii dronů. A tyto peníze se používají k podpoře Hizballáhu a Hamásu, ale také k řízení konfliktu mimo region,“ tvrdil.
„Takže skutečnost, že Írán, Severní Korea, Čína a Rusko tak úzce spolupracují …
[znamená], že se tyto různé části světa, kde dochází ke konfliktům a které musí politici řídit, stále více propojují,“ vysvětlil Rutte.
„A je tu jeden Si Ťin-pching, který velmi pozorně sleduje, co z toho vzejde,“ dodal ve zjevné narážce na Tchaj-wan. „To byly body, které jsem uvedl,“ zdůraznil lídr NTO.
Zdroj: ft.com