Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi prohlásil, že tým inspektorů, který přijel ve čtvrtek, zůstane v Záporožské jaderné elektrárně na neurčito, aby zajistil její bezpečný provoz. (Foto: Twitter / MAAE)

Vrátil se z místa a informoval novináře ve Vídni, kde nastínil hrozící obavy.

„Nejvážnějším rizikem pro bojující Záporožskou jadernou elektrárnu je fyzické poškození zařízení ostřelováním, které by mohlo vést k úniku radiace,“ varoval.

„Je zřejmé, že v této části Ukrajiny se obecně hodně bojuje,“ řekl Grossi a poznamenal: „Vojenská aktivita a operace v této části země se zvyšují, a to mě velmi znepokojuje.“

„Je zřejmé, že elektrárna a její fyzická integrita byla narušena, a to hned několikrát. [Ať už náhodou [nebo úmyslně], nemáme k dispozici prvky, které by to mohly posoudit. Ale je to realita, kterou si musíme uvědomit, a je to něco, co se nemůže nadále dít,“ řekl na pátečním tiskovém brífinku, aniž by přisoudil vinu tomu, která strana zařízení ostřelovala.

O týmu MAAE, který na místo vedl, dále potvrdil, že „šest expertů agentury zůstává v elektrárně“, aby zachovali „stálou přítomnost na místě… se dvěma našimi experty, kteří budou pokračovat v práci“.

Ačkoli zatím nebyla zjištěna žádná nebezpečná úroveň radiace ani žádný druh úniku, Grossi přesto vykreslil obraz krize v největší evropské jaderné elektrárně – která před válkou dodávala 30 % ukrajinské spotřeby elektřiny – jako potenciální katastrofu, která čeká na to, až se stane, pokud nebudou přijata mimořádná opatření k obnovení provozu na standardní úroveň:

Grossi uvedl, že celkově nezůstal nedotčen ani jeden ze sedmi pilířů jaderné bezpečnosti, které agentura nazývá fyzická integrita, spolehlivé vnější napájení a dostupnost náhradních dílů.

Uvedl, že k většině ostřelování elektrárny došlo v srpnu, kdy obě válčící strany zesílily obvinění, že za útoky stojí ta druhá.

Přibližně 500 ruských vojáků okupuje areál od března, přičemž jej stále obsluhují převážně ukrajinští ženisté. Pochválil techniky elektrárny za to, že zvládli válečný stres, a řekl, že je „obdivuhodné, že ukrajinští odborníci pokračují v práci v těchto podmínkách“.

Zajímavé je, že hodnocení jeho týmu se zdálo být v přímém rozporu s tím, co tvrdí ukrajinští představitelé ohledně mučení ukrajinských inženýrů uprostřed Kremlem organizovaného „utajování“. Napsala to agentura Associated Press:

V některých bodech však bylo původní hodnocení agentury optimističtější než obraz, který vykreslili ukrajinští představitelé, kteří tvrdili, že inženýři a další zaměstnanci byli podrobeni tvrdým výslechům a dokonce mučení, což zvýšilo úroveň stresu, když se vrátili do práce v řídicích místnostech reaktoru a na dalších kritických místech.

Ukrajinští představitelé dlouho tvrdili, že na inženýry elektrárny je třeba pohlížet jako na rukojmí, kterým je bráněno v provozu nebo ve svobodném vyjadřování, ale Grossiho očité svědectví tato tvrzení nijak nepodpořilo.

Zdroj: nytimes.com