Deník Washington Post ve čtvrtek večer v bombastické zprávě odhalil, že ředitel CIA William Burns minulý týden tajně navštívil hlavní město Ukrajiny. (Foto: Shutterstock)
Aby osobně informoval prezidenta Volodymyra Zelenského o tom, co lze očekávat od ruské vojenské strategie a pravděpodobné Putinovy vize války v nadcházejících týdnech a měsících.
One possible reason for the sudden rush of heavier weaponry to #Ukraine: "Burns emphasised the urgency of the moment on the battlefield and acknowledged that at some point assistance would be harder to come by" https://t.co/XquLjITu6t
— Anton La Guardia (@AntonLaGuardia) January 20, 2023
„Ředitel Burns odcestoval do Kyjeva, kde se setkal s ukrajinskými zpravodajskými kolegy i prezidentem Zelenským a posílil naši trvalou podporu Ukrajině v její obraně proti ruské agresi,“ potvrdil listu Post jeden z amerických představitelů.
Zatímco v předchozích měsících, zejména v létě, by se dalo očekávat, že taková cesta šéfa nejvyšší americké zpravodajské služby do Kyjeva na vysoké úrovni by mohla mít jako hlavní bod programu diskusi o možnostech dalšího postupu při vyjednávání o míru, stále častěji Washington hovoří o „vítězství“ – nebo alespoň o dostatečně jasné páce na bojišti, aby Ukrajina mohla odejít s vítězstvím u budoucího jednacího stolu. Součástí toho je i současná snaha dostat na Ukrajinu co nejrychleji těžší zbraně USA a NATO.
Zásadní je, že ve zpravodajství WaPo o Burnsově cestě není ani zmínka o tom, že by otevření cesty k rozhovorům o příměří bylo vůbec předmětem jednání se Zelenským. A to v době, kdy krvavá bitva o Bachmut údajně vede k obrovským ztrátám na obou stranách.
Namísto toho: „Nejdůležitějším tématem pro Zelenského a jeho vysoké zpravodajské úředníky během schůzky bylo, jak dlouho může Ukrajina očekávat pokračování americké a západní pomoci poté, co republikáni převzali vládu ve Sněmovně reprezentantů a podpora pomoci Ukrajině mezi částí amerických voličů poklesla, uvedli lidé obeznámení se schůzkou,“ píše Post. A co je důležité:
„Burns zdůraznil naléhavost okamžiku na bojišti a připustil, že v určitém okamžiku bude pomoc obtížnější získat, uvedli tito lidé.“
V současné době Bidenova administrativa dokončuje další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši přibližně 2,6 miliardy dolarů. Ačkoli bude zahrnovat údajně 100 bojových vozidel Stryker a nejméně 50 bojových vozidel Bradley, očekává se, že USA budou nadále odmítat posílat tanky M1 Abrams.
Ve středu to náměstek ministra obrany Bílého domu pro politiku Colin Kahl prezentoval jako opatření vycházející z konkrétní strategie na bojišti. „Snažíme se podívat na to, jaká kombinace obrněných a mechanizovaných sil má smysl,“ řekl a vysvětlil: „Rusové se opravdu zakopávají. … Kopou zákopy, pokládají ty dračí zuby, kladou miny. Opravdu se snaží opevnit ten FLOT, tu předsunutou linii vojsk.“ Kahl pokračoval.
„Aby Ukrajinci mohli prolomit danou ruskou obranu, byl důraz přesunut na to, aby mohli kombinovat palbu a manévr způsobem, který se ukáže jako účinnější,“ dodal Kahl.
Pravděpodobně to zdůraznil i Burnsův brífink pro Ukrajince. Pokud jde o zmínku o tom, že Burns údajně informoval Zelenského, že v určitém okamžiku bude obtížnější získat pomoc, naznačuje to, že USA stále nevidí cestu Ukrajiny vpřed jako přímé vojenské „vítězství“ zahrnující znovuzískání veškerého území před 24. únorem, ale místo toho by se odráželo spíše něco podobného tomu, co ředitel CIA řekl minulý měsíc v rozhovoru pro PBS…
„Většina konfliktů končí vyjednáváním, ale to v tomto případě vyžaduje ze strany Rusů serióznost, kterou podle mě nevidíme,“ řekl tehdy Burns. „Přinejmenším podle našeho názoru to Rusové v tuto chvíli nemyslí vážně, pokud jde o skutečné vyjednávání.“ Prozatím tedy jde jen o páky na bojišti, aby se získalo co nejvíce kořisti, kdykoli dojde k onomu konečnému vyjednávání. Ale na druhou stranu „alternativou“ je velká velmocenská válka, jejíhož počátku je svět možná již svědkem.
Zdroj: washingtonpost.com