První mise NASA, která minulý měsíc záměrně narazila s kosmickou lodí do asteroidu, byla ohromně úspěšná. Tato technologie by se jednoho dne mohla uplatnit v praxi při obraně Země před ohrožujícími tělesy. (Foto: NASA)
„Je to přelomový okamžik pro planetární obranu a přelomový okamžik pro lidstvo,“ prohlásil v tiskovém prohlášení administrátor NASA Bill Nelson a dodal, že mise DART (Double Asteroid Redirection Test) „ukazuje, že NASA se snaží být připravena na vše, co nám vesmír předhodí“.
Úspěch DARTu ukazuje, že strategie NASA katapultovat sebevražednou sondu na asteroid a změnit tak primární dráhu objektu pomocí čisté kinetické síly by mohla být budoucí strategií obrany planety.
„Náraz byl dokonale proveden,“ řekla WSJ Megan Bruck Syalová, vedoucí projektu planetární obrany v Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii a spoluřešitelka mise za 325 milionů dolarů.
NASA zveřejnila údaje, které ukazují, že dopad sondy DART na planetku pojmenovanou Dimorphos, která je asi dvakrát vyšší než Empire State Building a široká 525 metrů a obíhá kolem asi pětkrát větší planetky Didymos, byl zkrácen o 23 minut na 11 hodin a 23 minut. To potvrdily Webbův a Hubbleův kosmický dalekohled i pozemní teleskopy.
„DART nám poskytl fascinující údaje jak o vlastnostech asteroidů, tak o účinnosti kinetického impaktoru jako technologie planetární obrany.“
„Tým DART pokračuje v práci na tomto bohatém souboru dat, aby plně porozuměl tomuto prvnímu testu planetární obrany při vychylování asteroidů,“ uvedla Nancy Chabotová, vedoucí koordinace projektu DART z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, v prohlášení vydaném vesmírnou agenturou.
Toto byl poslední snímek pořízený systémem DART několik sekund před dopadem.
Zpravodajský server BBC News citoval Chabotovou, která uvedla, že ochrana Země před hrozícími asteroidy by znamenala vyslání sebevražedných kosmických lodí do vesmíru roky před odhadovanými dopady, aby změnily dráhu.
Zdroj: wsj.com