Ukrajina musí zahájit vývoj raket středního doletu, které dokáží zasáhnout ruské jaderné elektrárny. S takovým názorem vystoupil ukrajinský politický a ekonomický expert Taras Zagorodnij, jeho slova přináší glavred.info. (Foto: Pixabay)
„Musíme vycházet z pragmatických důvodů – snižovat svoji závislost na Rusku, na ruských energetických zdrojích, zbraně vyrábět kompletně v zemi a nebát se vyrábět rakety,“ oznámil expert.
Podle něj musí Ukrajina zahájit vývoj a výrobu raket s doletem až 2,5 tisíce kilometrů.
„Dva pluky takových raket, takových 200 kusů – to je síla, silná síla, která umožní nanést škody Ruské federaci. A bude to téměř jaderná zbraň: jedna taková raketa přiletí na jadernou elektrárnu na území Ruska, fakticky to bude jaderný výbuch,“ tvrdí.
Jak může zásah jaderné elektrárny raketou s obyčejnou bojovou hlavicí způsobit jaderný výbuch, už ukrajinský expert nevysvětlil.
Není to první ambiciózní prohlášení, která pronášejí ukrajinští experti a vojáci. Vojenský expert Valentin Badrak dříve oznámil, že Ukrajina dokáže vyrobit rakety s doletem 1500 kilometrů, které dokáží zasáhnout Moskvu.
Zástupce ředitele Centra výzkumů armády, konverze a odzbrojení Michail Samus také mluvil o tom, že kvůli pro Kyjev nepříznivé situaci v Azovském a Černém moři musí Ukrajina vyvíjet zbraně, které dokáží udeřit v hloubi Ruska.
Nepřímo o jaderných zbraních dříve mluvil bývalý zástupce mise Ukrajiny při NATO Petr Garaščuk. Podle něj má Ukrajina unikátní možnosti na vytvoření podobné zbraně.
Po rozpadu SSSR Kyjev „zdědil“ značný jaderný arzenál. Byl složen ze 1,7 tisíce jaderných hlavic, 176 mezikontinentálních raket a 44 strategických bombardérů. Ale v roce 1994 Ukrajina, Rusko, USA a Velká Británie podepsaly Budapešťské memorandum, které sloužilo jako mezinárodní dohoda o bezpečnostních zárukách v souvislosti s připojením Ukrajiny ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.
Podle smlouvy byl jaderný arzenál na území Ukrajiny likvidován a jaderné velmoci se zavázaly, že budou Kyjevu garantovat bezpečnost.
Zdroj: snews.com