Saúdský spisovatel a producent Abdul Aziz al-Muzaini byl odsouzen ke 13 letům vězení a 13 letům zákazu cestování na základě obvinění z propagace terorismu a homosexuality prostřednictvím svého pořadu na Netflixu a starých tweetů. (Foto: Flickr)

Ve videu zveřejněném na YouTube a X (dříve Twitter) adresovaném saúdskému korunnímu princi Mohammedu bin Salmanovi al-Muzaini uvedl, že komise saúdskoarabské audiovizuální komise proti němu vznesla až 30 obvinění v souvislosti s jeho populárním animovaným seriálem Masameer v roce 2021, krátce po jeho premiéře na Netflixu.

Al-Muzaini tvrdí, že ho vyslýchal Saad al-Suhaimi, předseda komise, který nejprve zpochybnil jeho rozhodnutí spolupracovat s Netflixem namísto spolupráce se saúdskou televizí MBC.

l-Muzaini svému vyšetřovateli řekl, že již mluvil s Israou Osseirim, šéfem Generálního úřadu pro audiovizuální média, aby se ujistil, že jeho pořad neporušuje žádné zákony. To přimělo al-Suhajmího, aby Osseiriové poslal zprávu, v níž jí nařídil, aby se od případu držela dál.

Podle dopisu královského soudu vydaného v době zesnulého saúdského krále Abdulláha se výbor al-Suhaimiho těší nezávislosti na obecných orgánech pro audiovizuální média.

Al-Muzaini říká, že mu jeho vyšetřovatel řekl, „aby si nemyslel, že to je všechno, že teď je zábava, že je sezóna v Rijádu“, čímž narážel na nedávný vývoj v saúdském zábavním průmyslu a uvolnění restrikcí. „Zdá se, že skrze mě našel člověka, nad kterým může uplatňovat svou autoritu,“ řekl al-Muzaini na videu.

Server Middle East Eye se obrátil na saúdskou vládu a společnost Netflix s žádostí o komentář. Obvinění vznesená proti al-Muzainimu zahrnují používání jazyka v jeho seriálu, kde se věty jako „ať tě Bůh prokleje“ a „ty osle“ rovnaly trestnému činu.

Poslední a nejzávažnější obvinění viní al-Muzainiho a jeho společnost Myrcott z podpory terorismu a homosexuality prostřednictvím seriálu Masameer. Podle al-Muzainiho si jeho obvinění vyložili první díl jeho pořadu, který zesměšňuje Islámský stát, jako implicitní podporu této skupiny.

Al-Suhaimi poté předložil sérii tweetů, které al-Muzaini zveřejnil v letech 2010 až 2014 a které byly použity k vznesení dalších obvinění proti němu.

Saúdskoarabská prokuratura původně požadovala 25 let odnětí svobody a následně 25 let zákazu cestování, které minulý měsíc soud pro terorismus v zemi snížil vždy na 13 let.

Al-Muzaini uvedl, že před vydáním rozsudku byl informovanými lidmi ujištěn, že případ je nedůstojný a je třeba jej řešit pouze byrokraticky.

Bylo mu také řečeno, že al-Suhaimi spolu se všemi, kteří podepsali obvinění proti němu, byli propuštěni, když al-Suhaimi byl jednoduše přeřazen do jiného výboru.

Spisovatel a producent své video několik hodin po jeho zveřejnění smazal a sdílel příspěvek na X, kde citoval bin Salmána, který říká, že požene zkorumpované k odpovědnosti.

Poté sdílel příspěvek, v němž chválil šéfa saúdskoarabského Všeobecného úřadu pro zábavu Turkiho al-Šejcha. Al-Muzainiho případ přichází v době, kdy Saúdská Arábie čelí kritice mnoha organizací na ochranu lidských práv kvůli údajnému využívání zábavního průmyslu ve snaze zmírnit svou pověst autoritářského režimu.

Zdroj: middleeasteye.net