Saúdové se připojili k dalším asijským zemím a zbavili se své dlouhodobé citlivosti na cenu zlata. (Foto: Flickr)
Důkazy naznačují, že saúdská centrální banka od počátku roku 2022 tajně nakupuje 160 tun zlata ve Švýcarsku, čímž přispívá k současnému býčímu trhu se zlatem.
Ačkoli Saúdové hráli klíčovou roli při zrodu globálního dolarového standardu na počátku 70. let, tentokrát by se mohli stát dokonce lynčem jeho rozpadu.
Úvod
Až donedávna poptávka Saúdské Arábie po zlatě klesala, když cena zlata rostla, a posilovala, když cena klesala na jih. To tlumilo volatilitu na trhu se zlatem, kterému po mnoho desetiletí vládl Západ.
Od té doby, co Západ v únoru 2022 znehybnil dolarová aktiva Ruska, ti, kteří mají se Západem diplomatické neshody, stále častěji vyměňují své dolary za fyzické zlato. Saúdská Arábie je po Číně a Thajskuposlední zemí, u níž jsem našel statistiky přeshraničního obchodu, které ukazují, že se z cenově citlivé země stala cenovým hybatelem.
Po celou dobu rallye od konce roku 2022 až do současnosti byli Saúdové stálým čistým dovozcem, což cenu zlata zvyšovalo. Třešničkou na dortu je, že část toku do Saúdské Arábie, zlato pocházející ze Švýcarska, ve skutečnosti putuje do saúdské centrální banky, tedy Saúdskoarabského měnového úřadu (SAMA).
Odhalení skrytých nákupů zlata saúdskou centrální bankou
Formálně se statistiky přeshraničního obchodu se zlatem každé země týkají „nemonetárního“ kovu, tedy kovu v soukromém vlastnictví. Měnové zlato – vlastněné centrálními bankami – je vyňato z povinnosti uvádět údaje o obchodu. Jak jsem však ukázal v předchozím článku, nemonetární zlato překračující čínské hranice je často zásilkou, která bez ohledu na to míří do trezorů Čínské lidové banky (PBoC).
Mezi zasvěcenými osobami z oboru je SAMA známa tím, že od roku 2022 urychlila tajné nákupy zlata. Porovnáním odhadů Světové rady pro zlato (WGC) o celkových nákupech centrálních bank (na základě terénního výzkumu) s tím, co centrální banky hlásí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), můžeme dojít k závěru, že „nehlášené“ nákupy šly od roku 2022 nahoru. Lidé obeznámení s touto záležitostí, kteří však raději zůstávají v anonymitě, mi řekli, že je to z velké části zásluha PBoC a v menší míře SAMA. To je vodítko číslo jedna.
Vzhledem k tomu, že v Saúdské Arábii téměř neexistují burzovně obchodované fondy (ETF) zlata, můžeme nákupy SAMA odhadnout porovnáním čistého dovozu s poptávkou místních spotřebitelů. Ne náhodou začal čistý dovoz trvale převyšovat spotřebitelskou poptávku ve druhém čtvrtletí roku 2022, tedy hned po zahájení války na Ukrajině. SAMA spěchala (a spěchá), aby se dostala k fyzickému zlatu.
Jeden zdroj mi kdysi řekl, že centrální banky často nakupují zlato ve Švýcarsku a Londýně a nechávají si zlato balit a posílat tam, kam centrální banky chtějí. Tímto způsobem se objevuje v údajích o přeshraničním obchodu, protože bullion banky se musí vypořádat s celními záležitostmi.
Švýcarsko označeno za místo, kde se odehrávají tajné nákupy
Abych zjistil, zda SAMA nakupuje zlaté pruty ve švýcarských Alpách, odečetl jsem od čistého dovozu Saúdské Arábie poptávku spotřebitelů a porovnal výsledek (zlato dovezené, ale neprodané spotřebitelům) s hrubým vývozem ze Švýcarska do Saúdské Arábie. Výsledek ukazuje silnou shodu od 2. čtvrtletí 2022, což potvrzuje, že SAMA v tichosti nakupuje zlato ve Švýcarsku.
Saúdská Arábie vlastní mnohem více zlata, než by chtěla vědět
Z údajů vyplývá, že SAMA v posledních letech nakoupila přibližně 160 tun zlata (a pravděpodobně nakupovala i v roce 2015 ve Švýcarsku). Kolik drží celkem, není známo, mimo jiné proto, že údaje o saúdském obchodu se zlatem začínají až v roce 2015. Co se dělo předtím, je otázkou. Stejně tak nevím, kolik dalšího zlata mohla SAMA nakupovat jinde.
Jedno je však jisté: Saúdská Arábie vlastní mnohem více zlata, než chce, aby svět věřil.
Naposledy saúdská centrální banka aktualizovala své oficiální zlaté rezervy v únoru 2008, kdy sdělila, že drží 332 tun, což bylo o 180 tun více než v lednu 2008. SAMA samozřejmě nenakoupila 180 tun za jeden měsíc.
Stejně jako údaje o zlatých rezervách, které uvádí PBoC, jsou i údaje SAMA čistě politické. Tím, že Saúdská Arábie tají, kolik drahého kovu skutečně vlastní, se vyhýbá otevřenému rozčilování Spojených států.
Vývoj, kdy asijské země ukládají stále větší část svých obchodních přebytků do zlata – časem prověřeného neutrálního a sankcím odolného rezervního aktiva – je však jasný. Vedle 160 tun od SAMA jsem spočítal, že PBoC od války na Ukrajině nakoupila 1 600 tun. Obě centrální banky, první z nejvlivnější země na trhu s ropou a druhá z druhé největší ekonomiky na světě, si musí být jisté, jakým směrem se trh se zlatem ubírá.
Jan Nieuwenhuijs
Zdroj: moneymetals.com