Saúdská Arábie vstoupila do mezinárodní koalice pro bezpečnost na moři, informovala o tom saúdská informační agentura SPA s odvoláním na zdroj na ministerstvu obrany země. (Foto: Wikimedia)
Akční region Mezinárodní struktury pro bezpečnost na moři zahrnuje Hormuzský průliv a Mandeb a také Ománský a Perský záliv. V čele koalice stojí USA.
„Cílem této mezinárodní aliance je chránit obchodní lodě, zajišťovat bezpečnost plavby, zaručit (fungování) mezinárodního obchodu a také hájit zájmy členských států aliance pro zvýšení bezpečnosti a nedotčenosti obchodních lodí plujících přes tyto průlivy,“ oznámila agentura.
Pro Saúdskou Arábii se cílem v daném případě stala „podpora a čelení hrozbám námořní plavbě a světovému obchodu“. Kromě toho se saúdská strana snaží zajistit „globální energetickou bezpečnost“ a „nepřetržitý přítok energetických médií do světové ekonomiky“.
V noci na 14. září došlo na dvou ropných objektech v Saúdské Arábii k požárům v důsledku útoků dronů. Země, která je největším exportérem a jedním ze tří největších výrobců ropy, prohlásila, že po útoku snížila svou výrobu více než dvojnásobně – na 5,7 milionu barelů denně ve srovnání s obyčejnou denní těžbou asi 9,8 milionu.
Jemenští povstalci Hútiové, proti nimž bojuje arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií, prohlásili, že na ropné objekty zaútočili jejich bojovníci pomocí bezpilotních letounů. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo prohlásil, že neexistují žádná svědectví o útoku z Jemenu, a obvinil z útoku Írán. Na Ministerstvu zahraničí RF rozhodně odsoudili útoky na ropné objekty v Saúdské Arábii, doporučili však, aby se nespěchalo se závěry o tom, kdo za těmito útoky stojí.
Ministerstvo obrany Saúdské Arábie ze své strany oznámilo, že předloží důkazy podílu Íránu na útoku na ropné objekty na východě království. „Budou také předloženy íránské zbraně, které byly při útoku použity,“ prohlásili na ministerstvu.