Laboratoř tryskového pohonu NASA v jižní Kalifornii identifikovala „potenciálního předchůdce“ podmínek El Niño poté, co jeden z jejích satelitů zaznamenal mohutnou vlnu teplé vody, která se pohybuje přes rovníkový Pacifik. (Foto: Twitter)
JPL uvedla, že americko-evropská družice Sentinel-6 Michaela Freilicha, popisovaná jako „Kelvinovy vlny“, ukazuje zvednutou hladinu oceánu o šířce přibližně 2 až 4 palce a stovky kilometrů, která se pohybuje od západu k východu podél rovníku.
„Série Kelvinových vln začínající na jaře je dobře známým předzvěstí El Niña, periodického klimatického jevu, který může ovlivnit průběh počasí po celém světě,“ uvedla JPL a dodala, že tyto vlny bývají vyšší než chladnější voda v oceánu, protože teplá voda se rozpíná.
Recent sea level data from the Sentinel-6 Michael Freilich satellite shows early signs of a developing El Niño along the equator in the Pacific Ocean – a climate phenomenon that can affect weather patterns worldwide. https://t.co/q9altpjHel pic.twitter.com/JTJr8N9kgh
— NASA JPL (@NASAJPL) May 12, 2023
„Tento El Niño budeme sledovat jako ostříž. Pokud bude velké, zeměkoule zaznamená rekordní oteplení,“ řekl Josh Willis, vědecký pracovník projektu Sentinel-6 Michael Freilich z JPL.
El Niño je také spojeno s oslabením pasátů a může přinést chladnější a vlhčí podmínky na jihozápad USA a sucho do zemí v západním Pacifiku, jako je Austrálie a Indonésie. Konkrétněji jsou zde uvedeny dopady na Severní Ameriku:
Od 11. května je podle Centra pro klimatické předpovědi NOAA pravděpodobnost vzniku El Niña v příštích několika měsících vyšší než 90 %.
Již dříve jsme čtenářům vysvětlili, že El Niño může ovlivnit globální vývoj počasí a způsobit poruchy v zemědělství. Již se objevily zprávy o vlnách veder v Asii a Evropě, přičemž v Thajsku může dojít k poškození úrody rýže.
A abychom uvedli fakta na pravou míru, Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí uvedl: „El Niño a La Niña jsou přirozeně se vyskytující klimatické jevy a člověk nemá žádnou přímou možnost ovlivnit jejich nástup, intenzitu nebo trvání“.
Je mi líto, Greto, ale přičítat každou změnu počasí zlým fosilním palivům tentokrát nepůjde.
Zdroj: jpl.nasa.gov