USA nechaly základní normy mezinárodního práva v prachu. V rozporu s univerzálním právem na zdraví použila vláda USA politické nástroje a diplomatické prostředky k zacílení otevřených ekonomických sankcí a bankovních omezení na Írán uprostřed pandemie COVID-19. (Foto: Wikimedia)

Trumpova vláda používá pandemii proti jednomu z předních světových producentů ropy a zemního plynu stále frenetičtějším a nevhodnějším způsobem. Toto kontraproduktivní a nemorální úsilí, které postrádá právní vysvětlení a mezinárodní ustanovení, mělo dopad na schopnost země zvládnout nové propuknutí koronaviru.

Není pochyb o tom, že v důsledku politiky „maximálního tlaku“ Washingtonu zacházet s Íránem jako se zdrojem nestability na Středním východě, nebyl Írán schopen nakupovat určité léky a zdravotnické potřeby ze Západu, aby uspokojil své speciální potřeby v nemocnicích, jako jsou testovací soupravy a pokročilé léky pro pacienty s rakovinou. To vedlo k celonárodnímu znovuzavedení přísných opatření zablokování během třetí vlny pandemie a k prudkému nárůstu infekcí a úmrtí na COVID-19.

Nic z toho není přesně záhadou. Je to v zahraničněpolitické literatuře Washingtonu. Všichni jasně vidí, že Trumpova vláda nemá v úmyslu přehodnotit svůj přístup zaměřený na volby. Ministr zahraničí Mike Pompeo neustále ujišťuje mezinárodní občanskou společnost, že humanitární a lékařské zásoby jsou osvobozeny od sankcí, ale do jaké míry?

Nejvyšší představitelé Organizace spojených národů a Human Rights Watch odhalili pošetilost jeho arogance. Tvrdí, že takzvané humanitární výjimky Washingtonu nefungují, protože mezinárodní farmaceutické firmy se zdráhají obchodovat s Íránem ze strachu, že budou USA kritizovány.

Nazvěte to ironií, chcete-li, ale ve světě v obklíčení jsou donucovací opatření Washingtonu natolik do očí bijící, že na zasedání výboru OSN pro lidská práva Valného shromáždění OSN počátkem tohoto měsíce čínský velvyslanec OSN Zhang Jun jménem 26 zemí řekl, že „jednostranná donucovací opatření“ porušují Chartu OSN a multilateralismus a brání lidským právům tím, že brání blahobytu obyvatel v postižených zemích a podkopávají právo na zdraví.

Společné prohlášení uvedlo: „Využíváme této příležitosti a požadujeme úplné a okamžité zrušení jednostranných donucovacích opatření, abychom zajistili úplnou, účinnou a efektivní reakci všech členů mezinárodního společenství na COVID-19.“

Pravdou je, že prezident Trump neposlouchá. Nespěchá, aby napravil své chyby a podnikl konkrétní a cílené kroky k ukončení skryté americké války s Íránem – včetně diplomatické a ekonomické války. Pokud jde o vojensko-průmyslový komplex a národní bezpečnost, je Írán vhodným nepřítelem, který pomáhá USA a vrcholným představitelům jejich obřích výrobců zbraní prodávat zbraně na Blízký východ, napadat a vraždit nekonečně válkou zmítaný region.

Celkem doslovným způsobem hra sankcí ještě nemůže skončit; ne dlouhým úderem s jejich ohromujícími zisky z prodeje zbraní, a to ani tehdy, když OSN tvrdí, že by to kvůli pandemii mělo skončit. Existují podobné další geopolitické sny a expanzivní myšlenky, které si Trumpovci nemohou nechat ujít. Jejich znalost bolesti a utrpení, které způsobují, by měla udělat z jejich „maximálního tlaku“ nezákonnou činnost.

Není to tak složité. Stejně jako při jakémkoli použití donucovací politiky nevyvolají sankce v Íránu velké transformace. USA nemají ani schopnost, ani právo. V průběhu let se sankcím téměř nikdy nepodařilo změnit vlády jiných zemí.

Místo toho měla tato politika pro USA obrovské strategické, ekonomické, politické a morální důsledky. Izolovala Washington v Radě bezpečnosti OSN, která odmítla jeho výzvu k opětovnému zavedení mezinárodního zbrojního embarga na Írán. Evropská unie, která po Trumpovi odmítla opustit íránskou jadernou dohodu, rovněž varovala, že jednostranná opatření Washingtonu by mohla zpochybnit transatlantickou alianci.

Nemuselo to tak být. Podle mezinárodního humanitárního práva, které USA pomohly zavést po druhé světové válce, by Washington měl uznat, že nadnárodní pomoc a spolupráce jsou klíčem k reakci na COVID-19. Tato povinnost vyžaduje, aby Washington urychleně a účinně zastavil svá silná opatření, ukončil finanční pokuty, které brání přístupu k lékařským zdrojům, a umožnil zemím vyvážet lékařské vybavení a zásoby do Íránu.

Bohužel, navzdory opakovaným výzvám USA k solidaritě ze strany OSN, Světové zdravotnické organizace a skupin pro lidská práva, důkazy naznačují, že Trump je stále odhodlán využít svou moc a postavení k prodloužení hospodářské války a diskriminačních praktik týkajících se zdraví a základních podmínek a potřeb íránského lidu.

Je to jen další den v jeho závislosti, aby manipuloval zahraniční politiku pro domácí politický zisk a řekl své základně a národním bezpečnostním kruhům, že bezpečnostní hrozba pro USA nepochází z domácí politické dysfunkce a bílé rasistické politiky, ale z Íránu.

Uprostřed globální pandemie, kterou si nikdo nedokázal představit, je posedlostí „Donalda Trumpa, mírotvorce“ a byl vytvořen tým, který bez ohledu na to, kdo vyhraje americké prezidentské volby zajistí, že Íránu nebude umožněn přístup k základnímu zboží a službám, jako je mezinárodní bankovní systém.

Toto neuvážené zaujetí předvídatelně způsobí další zmatek v životech bezpočtu Íránců, včetně zdravotnických pracovníků, lékařů a zdravotních sester, poruší to jejich práva na zdraví, lidská práva a další životně důležité zájmy.

Bobby Naderi je novinář, hostující přispěvatel do tisku, rozhlasu a televize, dokumentarista a člen cechu spisovatelů Velké Británie.