Česká armáda a ministerstvo obrany jsou připraveny k případnému stažení vojáků z Afghánistánu, ale všechno záleží na výsledcích jednání o mírové dohodě mezi představiteli USA a zástupci Tálibánu, která probíhají už od loňského roku. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. (Foto: Wikimedia)
Potenciální budoucí smlouva se točí okolo čtyř hlavních cílů: slibu Tálibánu, že Afghánistán nebude sloužit k plánování útoků na USA a jejich spojence; kompletní stažení amerických vojenských sil a jednotek NATO; zahájení vnitrozemského dialogu a trvalé příměří. Podle návrhu dohody by se mělo stáhnout pět tisíc ze 14 tisíc amerických vojáků a také by Američané měli opustit pět základen.
Zda ke stahování skutečně dojde a zda by se týkalo i jiných armád, které v zemi operují, není zatím jasné. České ministerstvo obrany vylučuje samotné stažení svých vojáků.
„Sami od sebe se stahovat nebudeme, počkáme, jak se rozhodnou partneři z NATO a další spojenci z mise, a poté budeme postupovat koordinovaně,“ řekl Jan Pejšek.
Deník informuje, že v Afghánistánu v současnosti působí dvě vojenské mise. V Resolute Support je přes 17 tisíc vojáků z 39 států. Nejvíce je amerických – 8,5 tisíce. Česko má v misi osmý nejsilnější kontingent – okolo 350 vojáků. Mandát pro působení v misi má česká armáda do konce příštího roku, parlament ho může ale v případě potřeby prodloužit.
Druhá mise Freedom’s Sentinel je čistě americká a je v ní 5,5 tisíce příslušníků amerických ozbrojených sil.
Americký prezident Donald Trump na konci srpna prohlásil, že si země v Afghánistánu ponechá vojenské síly, i když se Washington dohodne s Tálibánem na ukončení občanské války. „Půjdeme na 8600 vojáků a pak se rozhodneme, jak dál. Vždy ale budeme přítomni,” uvedl Trump minulý týden pro rozhlasovou stanici Fox News Radio. Podle Trumpa Afghánistán představuje ‚harvardskou univerzitu terorismu‘.
Radikální hnutí ale uprostřed vyjednávání opakovaně útočí na afghánská města. Během již osmého kola mírových jednání, která v katarském městě Dauhá probíhala v pondělí 2. září, došlo však k dalšímu útoku ze strany Tálibánu. Útok si vyžádal nejméně 16 obětí a 119 zraněných.
Od roku 2001, tedy po útoku na newyorská ‚dvojčata’, kdy do Afghánistánu vstoupila vojska USA, přišlo v bojích o život více než 2400 amerických vojáků. V Afghánistánu působí i více než 340 Čechů, přičemž 14 českých vojáků tam zahynulo. Mezi civilisty si probíhající válka vyžádala podle odhadů životy 31 tisíc lidí.
Zdroj: snews.com