Ruští vojáci poprvé na polygonu Ašuluk vykonali sérii letů těžkého úderného bezpilotního stroje Ochotnik (Lovec) ve variantě stíhačky s imitátory leteckých raket vzduch-vzduch, sdělil Sputniku zdroj z obranného průmyslu. (Foto: Youtube)
Ochotnik dříve vykonal sérii letů, ale v těch byly hodnoceny pouze jeho letové kvality a fungování hlavních palubních systémů.
„Z dráhy vojenského letiště Střediska bojové přípravy a bojového nasazení Vzdušně-kosmických sil RF na polygonu Ašuluk bylo vykonáno několik letů Ochotniku s funkčními imitátory řízených raket třídy vzduch-vzduch. Tyto rakety v bojové verzi jsou určeny k zásahu jiných létajících strojů,“ sdělil zdroj a poznamenal, že se zkoušky konaly nedávno.
Dále vysětlil, že vykonané lety „umožní zhodnotit propojení palubního radioelektronického zařízení bezpilotního stroje s naváděcími systémy a letounem Su-57.
Podle jeho slov byly na Ochotniku použity imitátory raket s infračervenými a radiolokačními samonaváděcími hlavicemi.
„Imitátory mají trup a celou elektronickou náplň příslušné rakety, nemají motor však a bojovou část,“ upřesnil zdroj.
Kdo přijímá rozhodnutí o vypuštění raket
Rozhodnutí o vypuštění Ochotnikem leteckých raket proti letadlům nepřítele bude přijímat pilot hlavního Su-57. Sputniku to sdělil vojenský expert Viktor Murachovskij v komentáři k zahájení zkoušek útočného bezpilotního stroje ve variantě stíhačky.
Murachovskij vysvětlil, že hlavním cílem bezpilotního stroje Ochotnik je spolupráce s hlavním, úlohu hlavního má pilotovaná stíhačka páté generace Su-57.
„S-70 Ochotnik bude v této dvojici předsunutým prostředkem, který umožní objevit nepřítele na velké vzdálenosti a zahájit na něj palbu raketami vzduch-vzduch. Rozhodnutí o vypuštění raket však přijme právě pilot hlavní stíhačky Su-57,“ poznamenal vojenský expert.
Podle Murachovského mají dnes odborníci z konstrukční kanceláře Suchoj před sebou složitý úkol zajištění součinnosti Su-57 a Ochotniku.
„Je tu několik etap: propojení rakety s palubním elektronickým zařízením bezpilotního stroje, pak rozbor dat na palubě Ochotniku, vysílání těchto dat stíhačce Su-57, jejich zobrazení na indikátorech v letecké kabině, plus vysílání zpětných povelů bezpilotnímu stroji, zejména povolení k vypuštění raket,“ vysvětlil expert.
Murachovskij dodal, že v budoucnu získá Ochotnik možnost jednat nejen spolu s jednou pilotovanou stíhačkou, ale hned s třemi létajícími stroji, anebo dokonce v rámci letky z 12 strojů.
Expert také sdělil, že bezpilotní stroj má být vyroben ve variantě pro útok na pozemní cíle, včetně za účelem potlačení protivzdušných raketových systémů nepřítele.
Zdroj: snews.com