Do výzbroje ruských protiletadlových raketových vojsk se již dostávají perspektivní mobilní raketové komplexy S-350 Viťaz a plánují se dodávky S-500 Prometheus. (Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation)
O specifických vlastnostech nové generace protiletadlových raketových komplexů promluvil náčelník protiletadlových raketových vojsk Vzdušně-kosmických sil Ruska generálmajor Sergej Babakov.
Jak oznámily noviny Krasnaja zvezda, v perspektivních raketových komplexech bude uplatněna zásada odděleného řešení úkolů likvidace balistických a aerodynamických cílů.
Hlavním úkolem Prometheusa je likvidace balistických raket středního doletu. Je ale schopen také ničit mezikontinentální balistické rakety v konečném úseku jejich trasy.
Komplex S-500 je schopen ničit hypersonické letouny, letadla a drony. Může efektivně likvidovat hypersonické zbraně všech modifikací a blízký vesmír pro něj také není problém.
„Dává to důvod k tvrzení, že obdobné systémy na světě neexistují,“ zdůraznil Sergej Babakov.
S-500 bude připraven až letos
Testování nejnovějších raket protileteckého raketového systému S-500 Prometheus proběhlo v Rusku již loni, letos bude systém hotový k zařazení do výzbroje Ozbrojených sil RF.
„Ve vojskách protivzdušné a protiraketové obrany v roce 2019 proběhly zkoušky nejnovějšího protileteckého raketového systému S-500 Prometheus s vypuštěním nových raket, které na světě nemají obdoby. Jsme si jisti, že v roce 2020 bude nový systém připraven k zařazení do armády,“ oznámil náměstek ruského ministra obrany Alexej Krivoručko.
Krivoručko vysvětlil, že hlavním úkolem S-500 je boj proti balistickým raketám středního doletu (samostatné zachycení se vzdáleností odpálení až do 3,5 tisíce kilometrů) a mezikontinentálním balistickým raketám v konečné části trajektorie a v určitých případech také ve střední části.
Komplex S-500 je schopen nejen zasahovat cíle ve vzdálenosti až 600 kilometrů v celém výškovém rozsahu, ale také organizovat činnost méně dokonalých protiletadlových raketových komplexů a letectva, vyměňovat s nimi informace o možných cílech. Přitom Prometheus dokáže získávat informace z dalekých radarů, družic a jiných zdrojů.
Zdroj: snews.com