Zástupce ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová nazvala lživými informace, podle nichž Rusko údajně odradilo venezuelského prezidenta Nicolase Madura před útěkem ze země.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo 30. dubna tvrdil, že Maduro měl připravené letadlo a plánoval utéct z Venezuely na Kubu, ale „Rusové dali jasně najevo, že by měl zůstat".
„Washington se snažil demoralizovat venezuelskou armádu a použít fejky jako součást informační války," uvedla Zacharová pro CNN.
Podobné prohlášení učinilo ministerstvo zahraničních věcí Venezuely, kdy se podle ministra Jorge Arrease USA pokoušely zakrýt neúspěch dalšího pokusu o převrat ve Venezuele falešnými zprávami.
Sám Maduro vystoupil ve státní televizi a ostře se ohradil. „Ve Spojených státech ještě nebyla šílenější vláda, jako tato … Bolton, Pence, Pompeo – kolik je tam nenávisti … Do jaké míry může necitlivost, šílenství, lži, manipulace dojít? Prý bylo letadlo připravené odletět a Rusové mi zakázali opustit zemi. Señore Pompeo, prosím, jak neseriózní!“ zvolal Maduro a udeřil pěstí do stolu.
Ohradila se i Kuba, které Spojené státy vyhrožují tvrdými sankcemi za podporu Madura. Kubánský miistr zahraničí Bruno Rodrigez označil amerického poradce Johna Boltona za „patologického lháře“ za tvrzení, že ve Venezuele působí kubánská armáda.
Včera se ve Venezuele obnovily protesty a střety opozice s policií a armádou. Vůdce opozice Juan Guaidó, který se v lednu samozvaně prohlásil za nového prezidenta, oznámil zahájení závěrečné fáze operace ke svržení Madura.
Během střetů bylo zraněno více než 70 lidí.
Spojené státy vyjádřily podporu demonstrantům a vyzvaly Madura, aby opustil Venezuelu. Pompeo v této souvislosti rovněž prohlásil, že pokud se prezident Donald Trump rozhodne vojensky intervenovat ve Venezuele, tak tomu nezbrání ani prostředky protivzdušné obrany dodané Ruskem. Zároveň Spojené státy zakázaly americkcým společnostem lety nad touto zemí.
Reakce zemí Evropské unie je pozoruhodně zdrženlivá, uvedla televizní stanice France 24. Nejzajímavější postoj vyjádřilo Španělsko, tedy země, která jako jedna z prvních uznala Guaidó venezuelským prezidentem, že řešení krize ve Venezuele by mělo probíhat mírovým způsobem a „Španělsko nikdy nepodpoří vojenský převrat“.
Zdroj: pz.cz, cnn.com, ria.ru, france24.com