Na Kubáň byla přesunuta letadla dálkové radiolokační detekce A-50. Informoval o tom ředitel tiskové služby Jižního vojenského okruhu Ruské federace Vadim Astafjev. (Foto: Topwar)

„Ruská letadla A-50 uskutečnila přelet na jedno z operativních letišť nacházejících se v Krasnodarském kraji,“ upřesnil.

Letadla budou monitorovat situaci ve vzduchu nad Černým mořem v souvislosti s rozsáhlými cvičeními NATO, která se konají na území řady černomořských států ve východní Evropě.

To umožní předejít případným incidentům za účasti civilních lodí a letadel, které se mohu náhodou ocitnout v zóně cvičení NATO, řekl Afanasjev.

Dále se uvádí, že ve vzdušném prostoru nad neutrálními vodami Černého moře jsou letadla A-50 doprovázena stíhačkami Su-27SM3.

Více než 8,5 tisíce vojáků z 18 zemí se účastní každoročního námořního cvičení NATO Baltops, které bylo zahájeno na Baltu. Cvičení se účastní především síly z Belgie, Německa, Dánska, Španělska, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rumunska, Spojeného království, USA, Turecka, Francie, Estonska a také Finska a Švédska. V tomto roce cvičení velí 2. flotila amerického námořnictva.

Cvičení se účastní námořní, vzdušné i pozemní síly včetně 50 lodí a ponorek a 40 letadel.

„Centrum NATO v Udeme bude řídit všechny vzdušné operace. Letadla budou spolupracovat s vojenskými námořními silami k zajištění protivzdušné obrany, sledování a zajištění krytí výsadkářských operací,“ uvádí se ve zprávě.

Úkolem cvičení je také nácvik pátrání po mořských minách a ponorkách, používání prostředků PVO a obrany před útoky lodí údajného protivníka.

„Baltské moře má životně důležitý strategický význam pro alianci a hraničí se šesti zeměmi NATO,“ řekla oficiální mluvčí NATO Oana Lungescuová.

Podle jejích slov cvičení není proti nikomu zaměřené, ale je prý jasné, že situace v oblasti bezpečnosti v regionu se zhoršila po znovusjednocení Krymu s Ruskem.   

„Cvičení má prověřit, jak naše síly pracují společně, a ukázat, že NATO se může ubránit před každým protivníkem,“ uvádí její slova aliance.

Ruský ministr obrany, armádní generál Sergej Šojgu předtím prohlásil, že rozšiřování vojenského potenciálu NATO ničí existující bezpečnostní systém ve světě a nutí Moskvu přijímat odvetná opatření.

Zdroj:  snews.com