sV posledních několika týdnech se z úst ukrajinských i ruských představitelů stále častěji veřejně hovoří o dosažení míru prostřednictvím přímých jednání. (Foto: Flickr)

Prozatím však každá ze stran trvá na svých striktních požadavcích, takže možnost, že by se seriózní rozhovory v dohledné době uskutečnily, je velmi nepravděpodobná. Přesto je pozitivní alespoň to, že slovo „jednání“ v tuto chvíli vůbec visí ve vzduchu.

Nejnovější zákulisní jednání začalo pondělním prohlášením ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby, který vyzval k uspořádání mírového summitu do konce února za zprostředkování generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Jeho klíčovým sporným bodem, který se ukázal být pro Moskvu nepřijatelný, však bylo, aby ruští představitelé nejprve stanuli před „soudem pro válečné zločiny“ za invazi na Ukrajinu.

„Každá válka končí diplomatickou cestou,“ řekl Kuleba. „Každá válka končí jako výsledek jednání na bojišti a u jednacího stolu.“ Když hovořil o místě konání OSN, dodal: „Jde skutečně o to, aby se všichni spojili.“

A jak o pondělních výrocích nejvyššího ukrajinského diplomata informoval server Politico: „Na otázku, zda na summit pozvou Rusko, odpověděl, že Moskva by nejprve musela čelit stíhání za válečné zločiny u mezinárodního soudu.“ Kuleba pak učinil podmínku: „K tomuto kroku mohou být pozváni pouze tímto způsobem.“

Kuleba poté přešel do útoku, když mluvil o Rusech: „Pravidelně říkají, že jsou připraveni k jednání, což není pravda, protože vše, co dělají na bojišti, dokazuje opak.“

Částečně šlo o reakci na víkendové výroky prezidenta Vladimira Putina, který prohlásil, že je připraven jednat „se všemi zúčastněnými“ v ukrajinském konfliktu.

Oficiální reakce Kremlu na nejnovější Kulebovy komentáře přišla prostřednictvím šéfa výboru ruské Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonida Sluckého – který by, nutno podotknout, pravděpodobně vedl jakoukoli budoucí ruskou delegaci při jednáních s Ukrajinou. Sluckij odmítl ukrajinské výzvy k vytvoření tribunálu pro válečné zločiny jako „kouřovou clonu“.

„Ukrajina stále není připravena vést mírová jednání; všechna prohlášení (ukrajinského ministra zahraničí Dmitrije) Kuleby jsou kouřovou clonou,“ řekl Sluckij a dále podle státních médií:

Sluckij zdůraznil, že to byla ukrajinská strana, která se stáhla z istanbulského mírového procesu a místo toho zvolila cestu eskalace. „Nebyli jsme to my, kdo se vyhýbal mírovým jednáním, nebyli jsme to my, kdo zinscenoval provokaci v Buči,“ dodal.

Sluckij poznamenal, že „míč je stále na straně Kyjeva“, a dodal, že cíle speciální vojenské operace zůstávají stejné, těmi jsou denacifikace a demilitarizace Ukrajiny.

Zdůraznil klíčovou podmínku Moskvy, že rozhovory jsou možné, pokud Západ zastaví pokračující dodávky zbraní ukrajinským ozbrojeným silám.

„Rusko opakovaně vyzývalo mezinárodní společenství, a to i na parlamentní úrovni, s žádostí o zastavení vyzbrojování kyjevského režimu, západní státy však nadále sponzorují a dodávají těžké zbraně. Tomu by měla OSN věnovat větší pozornost,“ uvedl zákonodárce poté, co se zdálo, že vedení OSN podpořilo Kulejbovu výzvu k mírovým rozhovorům.

Zdroj: thehill.com