V roce 2013 se USA pokusily získat v Rusku patent na munici s nervovým agentem, řekl Viktor Cholstov, šéf Centra pro analytický výzkum konvencí chemických a biologických zbraní pod Ministerstvem průmyslu a obchodu. (Foto: Wikimedia)
„V roce 2013 podali žádost příslušnému ruskému patentovému úřadu, aby získali potvrzení o svém americkém patentu již v Rusku," řekl na tiskové konferenci v Haagu.
Jedná se o „biologicky aktivní náboj", obsahujcí nervově paralytickou látku, včetně rodiny „Novičoku". V USA byl patent získán v roce 2012, řekl Cholstov. Podle něj však ruská strana žádost zamítla.
Cholstov dodal, že ve Spojených státech bylo registrováno asi 28 patentů, které „poskytují rozšířené používání „Novičoků"."
"Existují příklady patentů, které uvádějí, že chemické zbraně zakázané podle úmluvy jsou již používány a jsou vyvíjeny," zdůraznil.
Konfrontace mezi Moskvou a západními zeměmi v Organizaci pro likvidaci chemických zbraní OPCW ) zesílila po incidentu v Salisbury, kde byl otráven bývalý důstojník GRU Sergej Skripal. Londýn tvrdí, že se jednalo o otravu organofluorofosfátovou látkou „Novičok". Moskva kategoricky popírá účast Ruska na tomto incidentu.
Před pár dny se v OPCW konalo zasedání výkonné rady organizace, na níž se diskutovalo o návrhu Ruska na rozšíření seznamu zakázaných toxických látek. Moskva navrhla, že se do seznamu přidá pět skupin chemikálií. Západní země tuto iniciativu nepodpořily.