Podle materiálů Roskosmosu na webových stránkách státních nákupů Rusko plánuje utratit více než čtyři miliardy rublů za vývoj jaderné vesmírné vlečné lodě pro lety na planety sluneční soustavy. (Foto: Facebook)
Státní korporace se chystá v rámci vývojových prací na Nukleonu vyvinout předběžný projekt na vytvoření vesmírného komplexu s dopravním a energetickým modulem založeným na jaderné elektrárně. Jsou na to plánovány výdaje 4,2 miliardy rublů.
Dříve v září výkonný ředitel Roskosmosu pro perspektivní programy a vědu Alexandr Blošenko uváděl, že státní korporace naplánovala do konce letošního roku podepsat smlouvu, která bude zahrnovat vývoj jaderné vesmírné vlečné lodě Nukleon, která bude vypuštěna k jednomu ze satelitů Jupiteru v roce 2030.
Program byl schválen
V srpnu 2019 bylo zveřejněno, že v rámci státního programu Vesmírné aktivity Ruska na období 2013–2020 byla vypracována konstrukční dokumentace, byla vyrobena a otestována řada komponentů pozemního prototypu transportního a energetického modulu (TEM) založeného na jaderné elektrárně megawattové třídy (jaderné vlečné lodě).
V listopadu 2018 byla v Rusku představena podoba jaderné vlečné lodě.
V říjnu státní vědecké Keldyšovo centrum oznámilo úspěšné dokončení pozemních testů chladicího systému pro jadernou elektrárnu megawattové třídy.
Projekt s názvem Vytvoření dopravního a energetického modulu na bázi jaderné elektrárny megawattové třídy schválila v roce 2010 prezidentská komise pro modernizaci a technologický rozvoj ruské ekonomiky. Na jeho realizaci bylo z rozpočtu přiděleno 17 miliard rublů.
Zdroj: snews.com