Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace okomentovalo společné prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. Vyzvalo západní partnery, aby se vzdali dvojího metru a věnovali se skutečným problémům a hrozbám. (Foto: Wikipedia)

Macron a Merkelová dříve vyzvali Rusko, aby zabezpečilo bezpečnou, svobodnou a nerušenou plavbu Kerčským průlivem pro všechny lodě a propustilo ukrajinské námořníky, kteří byli zadrženi po nezákonném překročení ruské hranice.

Na ruském ministerstvu zahraničí poukázali na to, že na Ukrajině světská moc hrubě zasahuje do církevních záležitostí a vnucuje věřícím nějakou novou církev, zakazuje se použití jakýchkoli dalších jazyků kromě ukrajinštiny a dochází k cenzurování.

„Jsme donuceni vyzvat naše partnery, aby se vzdali ‚dvojího metru‘ a věnovali se skutečným problémům a hrozbám, které jejich kyjevští svěřenci dělají pro evropskou bezpečnost a stabilitu," zdůraznili na úřadě.

V komentáři na webu MZV RF je také uvedeno, že Rusko podporuje výzvu Merkelové a Macrona k uskutečnění minských dohod a zastavení palby. Nicméně ruští diplomaté litují druhé části prohlášení, kde Berlín a Paříž obviňují Moskvu z nějakého porušení lidských práv na Krymu, eskalace napětí v Azovském moři a stanovují neakceptovatelné požadavky. Na ministerstvu připomněli, že se Krym připojil k Rusku na základě svobodného vyjádření své vůle v souladu s mezinárodním právem.

„Rusko bude i nadále tvrdě bránit svou suverenitu a zabraňovat pokusům o jakékoli provokace," prohlásili na ministerstvu.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dodal, že Putin a Merkelová projednali ukrajinské námořníky během telefonátu.

„Teď, jak víte, jsou námořníci vyšetřováni, a všechno, co se s nimi děje, se děje v souladu s ruskou legislativou, to je všechno, co můžu říct…Prezident Putin poskytl (Merkelové) vysvětlení na toto téma," sdělil Peskov. „Samozřejmě bereme na vědomí taková prohlášení (Merkelové a Macrona), ale nemohou být důvodem ke změně ruské legislativy a k tomu, aby někdo od ruské legislativy ustoupil."

25. listopadu ukrajinské vojenské lodě Berďansk, Nikopol a Jany Kapu porušily státní hranici Ruska, několik hodin prováděly nebezpečné manévry a ignorovaly zákonné požadavky ruských úřadů.

Následkem toho bylo přijato rozhodnutí tyto narušitele zadržet. Na palubě bylo celkem 24 členů armády, včetně pracovníků Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všichni byli zatčeni a obviněni z porušení státní hranice.

Kyjev následně obvinil Moskvu z agrese. Ukrajinská vláda vyhlásila válečný stav na území deseti oblastí. Tento režim dovoluje dočasně omezit ústavní práva a svobodu občanů, včetně práva na účast ve volbách.

Vladimir Putin označil incident v Kerčském průlivu za předem naplánovanou provokaci, která souvisí s malými šancemi Petra Porošenka v blížících se prezidentských volbách. Ruský prezident prohlásil, že pohraničníci plnili své povinnosti ohledně ochrany státní hranice.

Zdroj: snews.com