Poté, co Rusko v létě odstoupilo od dohody o černomořské obilné iniciativě, Spojené státy aktivně hledají způsoby, jak by Ukrajina mohla zvýšit svůj vývoz obilí alternativními trasami. Ta zahrnuje Rumunsko, které je členem NATO, a představuje stále nebezpečnější vyhlídku, že se Rusko a země NATO dostanou do potenciálního střetu. (Foto: X / France 24)
Deník Wall Street Journal v úterý informoval, že USA vedou rozhovory s Tureckem, Ukrajinou a jejími sousedy o vývozu až čtyř milionů tun obilí měsíčně do října, a to s využitím trasy přes Dunaj.
„Velká část obilí by byla posílána po řece a přes Černé moře do nedalekých přístavů v Rumunsku a dále přepravována do dalších destinací,“ napsal WSJ.
And here are the consequences of the night attack on the Ukrainian port on the Danube. Russia attacked grain storage with drones. Is this still not enough to recognize Russia as a terrorist state? pic.twitter.com/r6IoSt3Qtm
— Oleksiy Goncharenko (@GoncharenkoUa) August 16, 2023
„I když je tato trasa pomalejší a dražší, fungovala by jako alternativa k černomořskému lodnímu koridoru, který byl zřízen v loňském roce na základě dohody s Ruskem, Tureckem a OSN.“
Ukrajina se také musí při vývozu stále většího množství potravin spoléhat na pomalejší a mnohem dražší a logisticky náročnější pozemní trasy, zatímco přibližně 50 % jejího vývozu musí stále proudit přes černomořské trasy.
Another video from #Reni, #Odesa region, south #Ukraine, where #Russia conducted another attack UAV strike on the Danube Delta port. This video below was also filmed from #Romania across the Danube river:
— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) August 16, 2023
pic.twitter.com/gvexag65uE
Jakákoli snaha o zintenzivnění námořních tras je však nebezpečnější, vzhledem k tomu, že Rusko v průběhu několika týdnů zvýšilo počet útoků na ukrajinské přístavy a v případě vyslání komanda na palubu lodi v Černém moři, která mířila do Rumunska…
Nejmenovaný americký představitel uvedl, že Bidenova administrativa „zvažuje všechny potenciální možnosti, včetně vojenských řešení“, aby zajistila bezpečnost lodí vplouvajících do ukrajinských přístavů na Dunaji.
V rámci zvažovaného plánu by plavidla opouštěla ukrajinské přístavy a vplouvala do rumunských a odtud by byla přepravována do vnějších destinací.
Incident, kdy ruské námořnictvo zachytilo údajně „nepovolenou“ tureckou loď směřující do Rumunska a na Ukrajinu, však zdůrazňuje, že Moskva je připravena zasáhnout proti jakýmkoli „alternativním“ trasám pro ukrajinské obilí. Její síly dokonce bombardovaly obilná sila na Dunaji, provokativně blízko území Rumunska, které je členem NATO.
🇷🇺Russians fire warning shots and board cargo ship MV Sukra Okan heading for Romanian port in the Black Sea.
— Navy Lookout (@NavyLookout) August 14, 2023
Video shows the boarding party being recovered by Ka-29 helicopter (based on OPV RFS Vasily Bykov)
Via @WarMonitors https://t.co/TlOMqzMYJ3 pic.twitter.com/SXQJ5eZWhT
Ve středu došlo podle agentury AP k dalšímu útoku: „Ruské bezpilotní letouny bombardovaly sklady obilí a přístavy podél Dunaje, na které Ukrajina stále více spoléhá jako na alternativní dopravní cestu do Evropy poté, co Moskva vypověděla klíčovou válečnou dohodu o přepravě po Černém moři,“ uvádí zpráva.
„Současně se naložená kontejnerová loď, která uvízla v černomořském přístavu Oděsa od ruské invaze v plném rozsahu před více než 17 měsíci, vydala na plavbu po dočasném koridoru zřízeném Ukrajinou pro obchodní lodní dopravu,“ dodává zpráva.
Zdroj: wsj.com