Rusko úspěšně otestovalo svou schopnost zasadit masivní odvetný jaderný úder po zemi, po moři i vzduchem, uvedl ve středu Kreml v prohlášení, které se shoduje s tím, že Moskva neratifikovala přelomovou smlouvu o zákazu jaderných zkoušek. (Foto: X)

Cvičení, které zahrnovalo zkušební odpálení raket z pozemního sila, jaderné ponorky a z bombardovacího letounu dlouhého doletu, se uskutečnilo v době, kdy se Moskva ocitla v existenčním sporu se Západem kvůli Ukrajině.

Vzhledem k tomu, že napětí je na nejvyšší úrovni od kubánské krize v roce 1962, Rusko – které má největší jaderný arzenál na světě – rychle přistupuje ke zrušení ratifikace smlouvy o zákazu jaderných zkoušek, aby se tak vyrovnalo Spojeným státům.

„Během cvičení došlo k praktickému odpálení balistických a řízených střel,“ uvedl Kreml v prohlášení k jaderným cvičením.

Státní televize ukázala, jak ministr obrany Sergej Šojgu podává Putinovi prostřednictvím videospojení zprávu o cvičení, které podle něj bylo nácvikem „masivního jaderného úderu“ v reakci na jaderný útok agresora.

Mezikontinentální balistická raketa Jars byla odpálena ze zkušebního stanoviště na cíl na ruském Dálném východě, ponorka na jaderný pohon vypustila balistickou raketu z Barentsova moře a bombardéry dlouhého doletu Tu-95MS zkušebně odpálily řízené střely s plochou dráhou letu, uvádí se v prohlášení Kremlu.

V průběhu událostí byla prověřena úroveň připravenosti vojenských velitelských orgánů a schopnosti vyššího a operačního štábu při organizaci podřízených vojsk (sil),“ uvedlo se v něm.

„Úkoly naplánované v průběhu cvičení byly beze zbytku splněny.“

Videozáznamy ze cvičení zveřejněné ministerstvem obrany ukázaly pozemní a ponorkové rakety hlučně vyrážející na noční oblohu a bombardovací letouny schopné jaderných zbraní startující z letiště pod rouškou tmy.

Rusko čas od času provádí takováto cvičení, aby otestovalo svou takzvanou jadernou triádu. Spojené státy rovněž provádějí pravidelná jaderná cvičení.

Rusko dalo jasně najevo, že – navzdory své de-ratifikaci – nemá v úmyslu opustit moratorium na jaderné zkušební výbuchy z roku 1992 v souladu se Smlouvou o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), kterou Moskva podepsala.

Rusko by tyto zkoušky obnovilo – což je krok, o němž se západní vojenští experti domnívají, že by mohlo být v pokušení učinit, aby signalizovalo záměr a vyvolalo strach v případném střetu se Západem – pouze v případě, že by tak Spojené státy učinily jako první, uvedla Moskva.

Jediným důvodem, proč Rusko tvrdí, že odvolává své odstoupení od CTBT, je snaha sladit se s Washingtonem, který stejný dokument podepsal, ale nikdy neratifikoval.

Zdroj: reuters.com