Gruzínská televizní stanice Rustavi 2 v noci na pondělí dočasně pozastavila vysílání. K zastavení přenosu došlo poté, co stovky občanů Tbilisi vyjádřily své znepokojení, když moderátor Georgij Gabunin v neděli večer svůj autorský pořad P. S. zahájil nadávkami na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.
V noci občané budovu televizní stanice zaházeli metlami, vejci a lahvemi poté, co moderátor autorského pořadu P. S. Georgij Gabunin v neděli svůj přenos zahájil nadávkami na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Lidé před budovou zároveň požadovali propuštění moderátora a odstoupení generálního ředitele Nika Gvaramia.
Samotný generální ředitel incident okomentoval a oznámil, že vulgarismy v přenosu považuje za nepřijatelné, ačkoliv prý souhlasí s postojem moderátora.
Společnost zveřejnila oficiální prohlášení, ve kterém se za vulgární výrazy moderátora omluvila.
Mezitím vystoupení moderátora Gabunina odsoudili prezidentka a premiér Gruzie a také obrovský počet uživatelů sociálních sítí, kteří se bojí, že rusko-gruzínské vztahy se mohou ještě více vyostřit.
Televizní stanice své vysílání obnovila ráno v 5:30.
Protesty v Gruzii
Dne 20. června vypukly masové protesty v Tbilisi. Během zasedání Meziparlamentního shromáždění pravoslaví ruský delegát a člen Státní dumy Sergej Gavrilov usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu. To způsobilo širokou nespokojenost řady gruzínských politických stran, jejichž zástupci nakonec opustili místnost.
Gavrilov uvedl, že se posadil tam, kam mu ukázala přijímající gruzínská strana.
„Podle protokolu je toto čestné místo jasně dáno předsedovi Valného shromáždění, a nikoli tajemníkům. Valné shromáždění je vedeno pouze předsedou Meziparlamentního shromáždění pravoslaví, v tomto případě mnou,“ vysvětlil pak ruským mediím Gavrilov.
Později se situace ale ještě zhoršila, když v centru hlavního města začaly masové demonstrace. Zástupci gruzínské opozice spolu s davem několika tisíc lidí začali útok na budovu parlamentu a došlo i ke střetům s policií. Ta podnikla silová protiopatření. V důsledku toho bylo 240 lidí zraněno, jedna osoba zemřela a celkem 305 demonstrantů bylo zadrženo.
Dialog Moskvy a Tbilisi
Na pozadí občanských nepokojů gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová označila Rusko za nepřítele a oznámila, že Moskva má zájem na společenském rozkolu státu.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv označil její slova za neprofesionální a uvedl, že je možné, že Zurabišviliová se neseznámila se situací nebo překrucuje situaci.
Následně ruský prezident Vladimir Putin podepsal nařízení, na základě kterého bude od 8. července ukončeno letecké spojení s Gruzií.