Izraelské bezpečnostní zdroje sdělily ABC News a CNN, že premiér Benjamin Netanjahu schválil soubor cílů pro odvetné údery na Írán, které jsou považovány za bezprostřední po velkém íránském útoku balistickými raketami na Izrael z 1. října. (Foto: Flickr)
Přesto nebyl uveden žádný časový harmonogram, pouze se očekává, že útok bude proveden před 5. listopadem, dnem voleb v Americe.
„Američtí představitelé očekávají, že Izrael provede odvetný úder proti íránskému útoku z tohoto měsíce před 5. listopadem, jak sdělily zdroje CNN – časový plán, který by rostoucí nestabilitu na Blízkém východě dostal přímo do hledáčku veřejnosti během několika dní před americkými prezidentskými volbami,“ napsala CNN.
Rusko a Čína patří mezi osamocené světové hlasy, které vyzývají proti jakémukoli novému útoku nebo eskalaci ze strany Izraele.
Obavy Pekingu byly vyjádřeny v telefonátu mezi čínským a izraelským ministrem zahraničí na začátku tohoto týdne. Čínská strana rovněž odsoudila útoky na Prozatímní síly OSN v Libanonu (UNIFIL) v návaznosti na zprávy, že IDF zranily dva příslušníky mírových sil OSN. Čína zopakovala svůj postoj, že si přeje okamžité, úplné a trvalé příměří v Gaze.
V souvislosti se zprávami, že očekávaný útok Izraele na Írán může přijít každým okamžikem, však bylo ve svých nových varováních nejdůraznější Rusko.
Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek tlumočil ruské stanovisko, že Izrael nesmí ani pomyslet na úder na íránské jaderné energetické objekty nebo infrastrukturu.
Uvedl, že jakýkoli „hypotetický“ izraelský útok na íránská jaderná zařízení by měl „katastrofální následky“.
„Opakovaně jsme varovali a nadále varujeme, varujeme [Izrael] před tím, aby byť jen hypoteticky uvažoval o možnosti úderu na jaderná zařízení a jadernou infrastrukturu [Íránu],“ řekl Rjabkov.
„Byl by to katastrofický vývoj a naprosté popření těch postulátů v oblasti zajištění jaderné bezpečnosti, které existují.“
Netanjahu údajně Bílému domu sdělil, že Izrael se zaváže zaútočit pouze na íránské vojenské objekty; zprávy z Izraele však nadále naznačují, že na stole zůstávají všechny možnosti.
Rusko a Írán v poslední době prohloubily své vztahy na ekonomické a vojenské frontě. Západ dokonce obvinil Teherán z transferu balistických raket do Ruska pro jeho válku na Ukrajině – což íránští a ruští představitelé popřeli.
Zdroj: reuters.com