Rusko do Venezuely poslední léta investovala miliardy dolarů. V případě svržení prezidenta země Nicoláse Madura Moskvě hrozí značné ekonomické ztráty. (Foto: Wikimedia)
Podle ruského velvyslance ve Venezuele Vladimira Zajemského Rusko však hodlá bránit své investice do ropného průmyslu země všemi dostupnými prostředky.
Rusko zůstává jedním z mála partnerů, na které může Maduro spoléhat. Ruský státní gigant Rosněfť poskytl venezuelské ropné společnosti PDVSA 6 miliard dolarů. Na konci minulého roku venezuelská firma dlužila ruské společnosti 2,3 miliardy dolarů. Část této půjčky je ale garantována akciemi společnosti Citgo, což je dceřiná společnost PDVSAnacházející se v USA.
Washington na ni v únoru uvalil sankce a ta následně přerušila veškeré vazby na svou mateřskou společnost a přestala jí posílat platby. Venezuelské Národní shromáždění, které kontroluje opozice, jmenovalo do čela společnosti Citgo novou radu ředitelů. Proto někteří pozorovatelé varují, že Moskva peníze už neuvidí.
Všechny ruské investiční projekty jsou v souladu s venezuelským a mezinárodním právem a jsou jím chráněné, zdůraznil nato Zajemskij a dodal:
„Pokud se někdo pokusí připravit ruské společnosti o investice do venezuelské ekonomiky, budeme na to reagovat tím nejtvrdším možným způsobem za využití všech možných prostředků v rámci mezinárodního práva,“ prohlásil Zajemskij v rozhovoru pro ruský list Rossijskaja Gazeta, který nese titulek „Rusko své přátele neopouští“.
Podle velvyslance ve Venezuele probíhá pokus o tzv. barevnou revoluci, jak v Rusku označují revoluce na postsovětském prostoru. Přitom se Washington snaží vytvořit paralelní struktury státní moci, když uznal předsedu venezuelského Národního shromáždění Juan Guaidóaprezidentem země. Varoval, že hrozba americké vojenské intervence zatím nepominula.
„Maniakální provokační linie agresora již přivedla k obětem na hranici s Kolumbií a Brazílií. Bolívarská vláda to má dnes velmi těžké, obzvláště kvůli přímým výhružkám ze strany vedení USA, které je připraveno vyřešit venezuelskou otázku pro ně obvyklým vojenským způsobem,“ řekl velvyslanec.
Zdůraznil však, že Moskva nadále považuje vztahy s Venezuelou za strategické a obě země je budou nadále rozvíjet.
Kvůli americkým sankcím má dnešní venezuelská vláda problém nalézt kupujícího pro svou ropu. Tradičně to byly právě Spojené státy, které byly jejím největším trhem. Odtud Venezuela rovněž dovážela primární benzín, kterým ředila svou těžkou ropu. Tyto dodávky má teď zajistit Rosněfť, která během několika týdnů pošle milion barelů primárního benzínu. Jak poukazuje portál Oil Price, přestože tyto dodávky poskytnou zemi na nějakou dobu úlevu, před krizí Venezuela měsíčně dostávala ze Spojených stát dva až tři miliony barelů.
Zdroj: rg.ru