Mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby ve středu uvedl, že není jasné, zda bude americká armáda schopna vyzvednout vrak havarovaného dronu MQ-9 Reaper v Černém moři, protože spadl do „velmi hluboké vody“. (Foto: Twitter)

Moskva však nyní tvrdí, že její námořnictvo se pokusí vrak vyzvednout jako první, a tak závod pokračuje – jak zdůraznila agentura AFP. „Moskva ve středu uvedla, že se pokusí vyzvednout vrak amerického vojenského dronu, který se zřítil nad Černým mořem při střetu, z něhož Washington obvinil dvě ruské stíhačky,“ uvádí zpráva na základě prohlášení Kremlu. Prostřednictvím známého ruského vojenského kanálu Telegram se rovněž objevilo krátké video, které údajně zachycuje incident se zachycením, a je hojně šířeno:

Ruský tajemník Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev se k úternímu pádu dronu vyjádřil v televizi: „Nevím, jestli se nám ho podaří získat zpět, nebo ne, ale musí se to udělat. A my na tom určitě budeme pracovat.“

Rusko dále varuje před budoucími „nepřátelskými“ lety USA na svém vlastním dvorku, zatímco Pentagon slibuje, že bude nadále operovat v mezinárodním vzdušném prostoru, který zahrnuje i Černé moře.

Obě strany vznášejí obvinění ze snahy vtáhnout druhou stranu do přímého konfliktu, což znamená nebezpečnou eskalaci rétoriky na základě velmi reálného setkání s dronem a blízkého kontaktu, vzhledem k tomu, že dvojice ruských letounů se zastavila jen o kousek od sestřelení letounu MQ-9, což by Washington považoval za přímý válečný akt:

Patrušev prohlásil, že tento incident je dalším důkazem toho, že Spojené státy jsou přímou stranou bojů mezi Moskvou a Kyjevem, a uvedl, že Rusko má povinnost „bránit naši nezávislost a naši suverenitu“.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že po zjištění amerického dronu nad Černým mořem vyřadilo letadla, a popřelo, že by havárii způsobilo.

I když Kreml tvrdí, že nasazuje prostředky k vyzvednutí dronu, Pentagon slibuje, že pracuje na tom, aby tomu zabránil:

Rusko uvedlo, že letoun ztratil kontrolu, ale mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že USA toto popření „samozřejmě“ vyvrátily.

Dodal, že Spojené státy se snaží zabránit tomu, aby se zřícený dron dostal do nesprávných rukou. „Podnikli jsme kroky k ochraně našich práv s ohledem na tento konkrétní dron – toto konkrétní letadlo,“ řekl Kirby CNN.

Nyní jsme svědky toho, jak soupeřící velmoci nasazují v Černém moři nedaleko bojů na Ukrajině prostředky v závodě o získání vyspělého dronu Reaper. Pokud jej Moskva získá zpět jako první, bude to pro USA pravděpodobně ponížení, protože Rusko se nepochybně pokusí provést zpětný inženýring a studovat bezpilotní letoun, který navrhla a vyrobila společnost General Atomics Aeronautical Systems.

Zdroj: yahoo.com