Podle zpráv americké rozvědky bude ruská řízená střela s jaderným pohonem „neomezeného“ doletu připravena k uvedení do provozu do roku 2025. (Foto: Youtube)
Jak uvedla CNBC, podle expertů ve věcech národní bezpečnosti, Putin hodlá navzdory všem selháním investovat do těchto zbraní, aby porazil americké systémy protiraketové obrany.
Podle amerických zpravodajských informací bude i přes několik neúspěšných testů ruská „neomezená“ řízená střela s jaderným pohonem připravena v průběhu příštích šesti let, tedy o něco dříve, než se dříve uvádělo. Podle CNBC byly zprávy o nových termínech připravenosti těchto řízených střel zazněly nehledě na to, že Kreml musí po několika neúspěšných pokusech provést úspěšné testy, uvedly zdroje zobeznámené se zpravodajskými zprávami.
Podle publikace představil v březnu 2018 ruský prezident Vladimir Putin několik typů nejnovějších hyperzvukových zbraní a také raketu „Burevestnik“. Putin řekl, že se tato raketa s jaderným pohonem vyznačuje neomezeným doletem. Testy rakety „Burevestnik“ se konaly jednou letos a ještě čtyřikrát od listopadu 2017 do února 2018, nicméně všechny testy podle americké rozvědky skončily neúspěchem.
Podle odborníků na otázky národní bezpečnosti hodlá Putin hodlá do těchto zbraní investovat i přes všechna selhání.
„Rusko má v úmyslu investovat velké prostředky do takových nových systémů, aby porazily americké systémy protiraketové obrany. Směřujeme k závodu na zbrojení. Trumpovo osobní přátelství s Putinem nemůže sloužit jako náhrada za smlouvy, které zadržovaly jaderné supervelmoci. Bez ohledu na to, co tito vůdci říkají, ozbrojené síly Ameriky a Ruska utrácejí miliardy za nové jaderné zbraně namířené proti sobě,“ řekl Jeffrey Lewis, odborník na jaderné zbraně v Middlebury Institute for International Studies v Monterey.
Joshua Pollack, odborník na šíření jaderných zbraní a redaktor časopisu Nonproliferation Review, popsal Putinovu strategii jako „sebezničující“ a dodal, že obvykle vývoj „exotických nových technologií“, jako je tato řízená střela, trvá dlouho.
„Téměř všechno, co prokázal, bylo vytvořeno tak, aby obcházelo americký systém protiraketové obrany tak či onak. Jejich současná generace mezikontinentálních balistických raket se s tímto úkolem snadno vyrovná. Možná však očekává vznik nové generace obranných technologií a snaží se být vepředu,“ řekl Pollack.