Člen Kongresu prohlásil, že USA „hrdě přivítají“ Gróňany, aby se „připojili k nejsvobodnějšímu národu, který kdy existoval“. (Foto: Flickr)

Dánský poslanec odsoudil návrh amerického zákonodárce přejmenovat Grónsko na „Červenobílou a modrou zemi“ jako „absurdní“ a poškozující diplomatické vztahy.

Earl „Buddy“ Carter, republikánský člen Kongresu loajální Donaldu Trumpovi, předložil návrh zákona, který by umožnil USA získat Grónsko, samosprávné dánské území, a změnit jeho název na vlastenecký odkaz na americkou vlajku.

„Amerika je zpět a brzy bude větší než kdykoli předtím, když se k ní přidá Červená, Bílá a Modrá země,“ uvedl Carter v úterním prohlášení. „Hrdě přivítáme [obyvatele Grónska], aby se připojili k nejsvobodnějšímu národu, který kdy existoval.“

Dánský europoslanec Anders Vistisen z pravicové Dánské lidové strany v úterý pozdě večer vrátil úder a prohlásil, že tento legislativní kousek by podkopal vztahy Washingtonu s Dánskem.

„Je zjevně potřeba, aby bylo v místnosti více dospělých, když americká administrativa formuluje zahraniční politiku,“ řekl pro POLITICO. „Pokud tito lidé nevidí, jak absurdně působí, jsou mimo realitu.“

Trump se upnul na získání Grónska a tvrdí, že arktický ostrov bohatý na nerostné suroviny je životně důležitý pro americkou bezpečnost. Odmítl vyloučit použití ekonomického nátlaku nebo vojenské síly k ovládnutí Grónska, což ještě více zvýšilo znepokojení v Kodani a dalších evropských hlavních městech.

Zákonodárci v Dánsku a Grónsku se však ohradili a tvrdí, že ostrov – od roku 1953 dánské území a předtím kolonie – není k mání.

„Grónsko není na prodej a jediné, čeho USA tímto chováním dosáhnou, je, že si znepřátelí jednoho ze svých nejvěrnějších a nejspolehlivějších spojenců v Evropě,“ řekl Vistisen, hlavní bič skupiny Patrioti pro Evropu v Evropském parlamentu. „USA ztrátou takového spojence neposílí – pouze oslabí a stanou se pro svět bezvýznamnějšími.“

Carterův návrh zákona není prvním, jehož cílem je posílit převzetí moci Spojenými státy. Minulý měsíc několik republikánských zákonodárců spolupředložilo zákon „Make Greenland Great Again Act“, který má Trumpovi umožnit zahájit jednání s Dánskem o koupi Grónska.

Ve Spojených státech musí většina návrhů zákonů nejprve projít příslušným výborem, kde mohou být projednány a případně pozměněny, než se o nich může hlasovat. Nezřídka se stává, že neseriózní návrhy zákonů jsou jednoduše ignorovány – taktika zvaná pigeonholing -, což brání jejich posunu k hlasování.

Zdroj: independent.co.uk