Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Od posledního zemětřesení oblast zažila řadu následných otřesů, z nichž nejsilnější bylo o síle 4,8 stupňů. Přetrvávající následky byly tak silné, že populární pláž jezera Stanley Lake v rekreační oblasti Sawtooth byla zatopena vodou.
„Nejpravděpodobnější příčinou mizení vstupní delty je kombinace zkapalnění a zhutnění nasycených sedimentů a některých možných sesuvů a pozdějšího rozšíření delty směrem k hlubší části jezera,“ uvedl v prohlášení 9. května státní geolog Claudio Berti.
Geologové v současné době hledají stopy, co přesně způsobilo zemětřesení v klidné oblasti - 25,75 kilometrů severně od zlomu Sawtooth Fault - 64kilometrového úseku zlomové linie objevené téměř před deseti lety, od té doby se předpokládá, že je seizmicky neaktivní.
Zatímco řada vědců má podezření, že zlom Sawtooth Fault je ve skutečnosti delší, než se předpokládalo. Jiní si zase myslí, že Sawtooth Fault pomalu postupuje na sever.
Jedna teorie naznačuje, že energie z Sawtooth Fault mohla přeskočit na nedaleký neznámý zlom, což vyvolalo nedávný příval zemětřesení. Teorie má podle článku v časopise Nature z roku 2009 vědecké základy, zemětřesení, které se vyskytlo daleko od hranic tektonických desek, mohla být ve skutečnosti trvalými otřesy z větších otřesů z dávné minulosti.
Nyní vědci nastupují do nových misí, aby shromáždili úplná seismická data a analyzovali místní vzorky půdy, výzkumníci jsou připraveni použít LIDAR, špičkovou technologii pro odhad vzdáleností osvětlením cíle laserovým světlem a měřením odrazu pomocí senzoru pro vyhledávání známek pohybu v oblasti.
I když stát Idaho stále zažívá otřesy, nemusí to nutně znamenat, že Yellowstone bude v dohledné době čelit nové sopečné erupci. Yellowstonská kaldera naposledy vybuchla před 70 tisíci lety, od té doby bylo v západním pásu země registrováno 10 tisíc zemětřesení o síly vyšší než 6 stupňů.
Podle geologické služby Yellowstone zažil tři erupce: před 2,08, 1,3, a 0,631 milionu let s průměrem asi 725 tisíc let mezi velkými lávovými proudy. V tomto případě zbývá ještě asi 100 tisíc let, uvádí se na oficiální webové stránce.
Zdroj: snews.com