Podle nového izraelského výzkumu poskytuje čtvrtá dávka vakcíny proti koronavirům společnosti Pfizer-BioNTech krátkodobou ochranu proti infekci, která začíná slábnout již po čtyřech týdnech. (Foto: Flickr)
Studie, která byla v úterý zveřejněna v časopise New England Journal of Medicine, zjistila, že účinnost proti infekci ve čtvrtém týdnu po druhé posilovací dávce je nižší než ochrana, která se dostaví po třetí dávce vakcíny. Ochrana drasticky klesá po osmi týdnech.
Výzkumníci dospěli k závěru, že „tato zjištění naznačují, že ochrana proti potvrzené infekci rychle slábne“.
Ochrana proti závažným onemocněním však podle studie během šesti týdnů po čtvrté vakcíně neslábla. Výzkumníci však uvedli, že „je zapotřebí dalšího sledování, aby bylo možné vyhodnotit ochranu čtvrté dávky proti závažným onemocněním po delší dobu“.
Studie se zaměřila na dospělé ve věku 60 let a více a zkoumala 1,25 milionu osob očkovaných v Izraeli v období od 10. ledna do 2. března, kdy převládala varianta omicron.
Výzkum přichází jen zhruba týden poté, co Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil další posilovací očkování proti koronavirům pro Američany ve věku 50 let a starší nejméně čtyři měsíce po třetí dávce s odkazem na slábnoucí ochranu z předchozích očkování.
Agentura se při svém rozhodnutí, které přišlo bez zasedání nebo schválení jejího poradního výboru pro vakcíny, odvolávala na údaje z Izraele, které ukazují, že „zvýšení hladiny neutralizačních protilátek proti viru SARS-CoV-2, včetně variant delta a omicron, bylo zaznamenáno dva týdny po druhé posilovací dávce ve srovnání s pěti měsíci po první posilovací dávce“.
Přední odborník na infekční nemoci Anthony Fauci během úterního tiskového brífinku uvedl, že „posilovací očkování chrání před závažnými onemocněními, hospitalizacemi a dokonce i úmrtím“ – zejména se nezmínil o infekci.
Zdroj: usnews.com