Ministr zahraničí Saúdské Arábie Adel al-Džubajr učinil prohlášení v souvislosti s útoky na saúdské ropné objekty: dojde-li k útoku z území Íránu, zhodnotí to království jako „válečnou akci“. (Foto: Wikimedia)

Al-Džubajr také prohlásil předtím v rozhovoru pro televizi Sky News, že království udělá vše, aby se ochránilo před Íránem, a poznamenal, že válečný scénář je „poslední varianta“.

„Domníváme se, že Írán za to nese odpovědnost, poněvadž rakety a drony, jež zaútočily na Saúdskou Arábii…, byly vyrobeny v Íránu a dopraveny Íránem,“ prohlásil ministr v rozhovoru pro americkou televizi CNN.

„Avšak v případě útoku z vašeho (pozn. – íránského) území to bude už jiná kategorie… Bude to zhodnoceno jako válečná akce,“ dodal al-Džubajr.

Také upřesnil, že „si válku nikdo nepřeje“, a že všichni si, podle jeho tvrzení, přejí, aby konflikt byl překonán „mírovým způsobem“. Největší vývozce a jeden ze tří největších výrobců ropy, Saúdská Arábie, snížila po útoku na její ropné objekty těžbu více než o polovinu, o 5,7 milionu barelů denně z obvyklých 9,8 milionu.

Saúdský ministr energetiky učinil 17. září prohlášení, že se díky použití rezerv vrátily dodávky ropy na dřívější úroveň a že ztracená těžba byla napůl obnovena. Jemenští povstalci Hútíové, proti kterým bojuje arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií, prohlásili, že na ropné objekty zaútočili jejich bojovníci s pomocí bezpilotních letounů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zase prohlásil, že neexistují žádné důkazy útoku z Jemenu, a obvinil z toho Írán.

Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábii se rovněž domnívá, že se Teherán podílel na těchto útocích. Írán to popírá.

Státní ropná a plynárenská společnost Saúdské Arábie Saudi Aramco, na jejíž ropné objekty byly podniknuty útoky, informovala japonskou ropnou společnost JXTG Nippon Oil & Energy o chystaných změnách v dodávkách paliva, napsal v neděli list Nikkei Asian Review s odkazem na vlastní zdroje.

Podle novinových zdrojů Saudi Aramco prohlásila, že změní od října dodávaný druh ropy na střední nebo těžký, avšak žádné vysvětlení neposkytla. Japonská strana se domnívá, že dodavatel potřebuje víc času, než bylo původně oznámeno, k opravě zařízení na čištění od síry, které je třeba k výrobě lehké ropy.

Japonský ministr ekonomiky, obchodu a průmyslu Isshu Sugawara v září sdělil, že jeho země má zásoby ropy na 230 dní a že vláda zváží možnost použití této rezervy k zajištění normálního života obyvatelstva a činnosti podniků.

Podle údajů roku 2018 dodávala Saúdská Arábie přibližně 40 % ropy kupované Japonskem, připomíná list.

Zdroj:  asia.nikkei.com