Republikánští kongresmani prohlásili, že jsou připraveni předvolat Huntera Bidena a vyslechnout ho ohledně jeho údajných nekalých obchodů v zahraničí i rozsahu zapojení současného amerického prezidenta, pokud GOP získá v Kongresu většinu. (Foto: Flickr)

„Předvoláme Huntera Bidena k soudu,“ uvedla předsedkyně konference GOP ve Sněmovně reprezentantů Elise Stefaniková a dodala: „Každého Američana by mělo znepokojovat, že to udělali kvůli finančnímu prospěchu Bidenovy rodiny, který byl na úkor naší národní bezpečnosti,“ uvedl v sobotu deník New York Post.

Dodala, že „americký lid si rozhodně zaslouží odpovědi“. Stefaniková se odvolávala na spekulace, že do obchodů svého syna mohl být zapojen i prezident Joe Biden, neboť „velký chlap“, zmiňovaný v e-mailech, je prý jeho krycí jméno.

„To je jedna z kritických otázek – možná ta nejkritičtější,“ poznamenala a dodala: „Neexistuje větší etická obava nebo upřímně řečeno konspirace… zda je tento prezident kompromitován kvůli svým nezákonným vazbám na členy své rodiny.“

Ačkoli právní experti zdůrazňují, že stíhat Huntera Bidena může být náročné, protože i kdyby se ocitl před Kongresem, pravděpodobně by se odvolal na 5. dodatek, Stefaniková prohlásila, že „obsílky budou padat, pokud nám nevydá dokumenty a neodpoví na naše otázky“.

„Senátní zpráva zjistila, že firma spojená s Hunterem Bidenem dostala 3,5 milionu dolarů od ruského miliardáře, který dosud nečelil americkým sankcím za Putinovu genocidu na Ukrajině. Proč byli vynecháni ze sankčního seznamu Joea Bidena?“. Zeptala se Stefaniková.

Minulý týden republikánští senátoři Ron Johnson a Rand Paul uvedli, že plánují vyšetřovat Bidenovu rodinu, pokud GOP převezme Kongres po průběžných volbách. Kromě toho republikán Darrell Issa (R-Calif.) napsal dopisy tiskové tajemnici Bílého domu Jen Psakiové, personálnímu šéfovi Ronaldu Klainovi, generálnímu řediteli společnosti Meta Marku Zuckerbergovi, bývalému generálnímu řediteli Twitteru Jacku Dorseymu, jakož i několika bývalým představitelům amerických zpravodajských služeb a dalším, v nichž požaduje, aby uchovali všechny záznamy týkající se Huntera Bidena.

V říjnu 2020 zveřejnil deník New York Post řadu materiálů založených na korespondenci údajně nalezené v notebooku Huntera Bidena nalezeném v opravně v Delaware. Majitel dílny pořídil kopii pevného disku, kterou předal Rudymu Giulianimu, bývalému starostovi New Yorku a osobnímu právníkovi tehdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa. Notebook byl údajně později zabaven FBI.

Z e-mailů vyplynulo, že Hunter Biden, který byl v letech 2014 až 2019 zaměstnán u ukrajinské společnosti Burisma, zorganizoval jménem vedení firmy schůzku s Joem Bidenem.

Některé z dokumentů podle nich naznačují, že Bidenovi zneužívali své pravomoci k uzavírání výhodných obchodů s bohatým čínským magnátem napojeným na komunistickou stranu. Z e-mailu z května 2017 od partnera Jamese Gilliara vyplývá, že Hunter údajně dostával 20procentní podíl v podniku a dalších 10 procent vlastnil „velký muž“. Podle bývalého obchodního partnera Huntera Bidena Tonyho Bobulinského se „velký chlap“ vztahuje na Joea Bidena, který podle jednoho z e-mailů dohodu odmítl.

Hunter Biden zatím všechna obvinění popírá a americký prezident prohlásil, že o obchodech svého syna nevěděl.

Měsíc před prezidentskými volbami byly všechny tyto zprávy označeny za „ruskou dezinformační kampaň“, přičemž některé významné sdělovací prostředky uvedly, že uniklé informace neprokazují obvinění a neopravňují k vyšetřování případných daňových podvodů a praní špinavých peněz.

Zatímco v hromadných sdělovacích prostředcích se o této zprávě psalo jen sporadicky, obě hlavní platformy sociálních médií přijaly opatření, aby ji ještě více omezily. Uživatelé Twitteru a Facebooku nesměli příběh deníku New York Post zveřejňovat ani sdílet s ostatními uživateli, přičemž Twitter v rozhodujících dnech před volbami dokonce zakázal účet deníku.

Mezitím přibližně polovina těch, kteří volili současného amerického prezidenta, o příběhu s notebookem nevěděla, jak vyplývá z průzkumu provedeného společností The Media Research Centre. Průzkum také ukázal, že asi 10 % by změnilo svůj hlas, kdyby o uniklých e-mailech vědělo, což by mohlo změnit výsledek prezidentských voleb, které Biden vyhrál s náskokem 4,4 % před Trumpem.

Poté, co deník The New York Times 17. března přiznal pravost e-mailů, někteří republikánští zákonodárci rovněž vyzvali k trestnímu stíhání amerických mainstreamových médií a velkých technologických společností za zamlčování příběhu o laptopech.

Zdroj: farsnews.ir