Člen NATO Řecko uvažuje o přesunu některých svých protiletadlových raketových systémů S-300 ruské výroby na Ukrajinu, a to ve chvíli, kdy je údajně pod tlakem Washingtonu, který zvýšil podporu Kyjevu. (Foto: Flickr)
Již dříve ministr obrany Nikos Panagiotopoulos signalizoval, že vláda uvažuje o dodávce S-300, ale pouze v případě, že USA nahradí tyto systémy bateriemi protivzdušné obrany Patriot pro Řecko.
V současné době se Atény obávají o vlastní obranyschopnost tváří v tvář pokračujícím tureckým hrozbám a expanzivní vizi, která se odráží ve válečnické rétorice Recepa Tayyipa Erdogana a jeho nejvyšších představitelů.
K dalším významným faktorům, které způsobují pozastavení řecké vlády, patří opakovaná ostrá varování ze strany Ruska, a to ve chvíli, kdy jsou vztahy s Moskvou údajně již na historickém minimu.
Rusko nedávno varovalo: „Provokativní záměry dodat kyjevskému režimu S-300 a další systémy protivzdušné obrany ruského/sovětského typu považujeme za otevřeně nepřátelské vůči Rusku,“ jak uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.
Dodala, že jakákoli zahraniční vojenská technika dodaná Řeckem bude „okamžitě odhalena a zničena ozbrojenými silami Ruské federace“.
„Než bude pozdě, může Řecko od nebezpečných plánů upustit. Znovu upozorňujeme řecké vedení na jeho odpovědnost,“ zdůraznila.
V samostatném prohlášení Kreml nedávno rovněž varoval, že vyslání S-300 by bylo „nebezpečným krokem vůči jeho národním zájmům“ – s odkazem na Řecko.
Tento týden byl mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price v této věci dotázán novinářem. Odpověděl, že „každá země by měla sama rozhodnout, co je schopna připravit a poskytnout Ukrajině. A my rozhodně oceňujeme mnoho způsobů, kterými mezinárodní společenství, včetně Řecka, projevilo svou podporu.“
Ve středu Bidenův Bílý dům naznačil, že si přeje, aby ostatní země NATO posílily a poskytly Ukrajině více, vzhledem k tomu, že Washington již letos přislíbil přibližně 100 miliard dolarů.
Zdroj: euractiv.com